Шведският пазар за разплащания на дребно се отдалечава с голяма скорост от използването на пари в брой. Наличното количество банкноти в обращение се е понижило до 1% от брутния вътрешен продукт на скандинавската страна.
Тази тенденция повдига редица въпроси около ролята на държавата в пазара на разплащания, пише заместник-гуверньорът на Централната банка на Швеция Сесилия Скингсли за World Economic Forum.
В продължение на няколко века централните банки на страните предоставят на обществото банкноти и монети. Ако кешът престане да работи, ще остави всички лица да разчитат на частния сектор за достъпа до парите и методите за разплащания.
Това би била безпрецедентна историческа промяна.
Централната банка на Швеция, Riksbank, разглежда евентуалните последици от тази промяна, включително и въпроса как да изгради дигитална валута (е-крона), която да бъде управлявана от нея.
Какво представлява в своята същност тази е-крона?
Нека започнем от самото начало, предлага Скингсли.
Шведското законодателство дава възможност на търговците, ресторантите и другите компании да откажат да приемат пари в брой, като за целта те трябва да поставят табела, която да предупреждава клиентите.
Заедно с банките, които спират да предлагат кешови услуги, тенденцията от загърбването на парите в брой продължава да се развива скоростно.
Още повече, че голяма част от шведските граждани подкрепят това въведение от държавата и са склонни да се адаптират към новите условия и технологии, като повече от половината от населението вече е свалила различни приложения за дигитално разплащане.
Чрез създаването на връзка между отделните банкови сметки с мобилния номер, в Швеция е изключително лесно и удобно да пазаруваш или да платиш сметката в ресторант, да събереш пари за коледен подарък или да платиш сметките. Всичко това става с помощта на изградената от Riksbank система за брутен сетълмент в реално време.
Да „шведваш“ се превръща в пълноправен глагол от шведския речни, свързан с този тип разплащания.
В рамките на няколко години, ако сегашният тренд при използването на кеш продължи, шведите биха могли да попаднат в ситуация, в която парите в брой вече няма да бъдат приемани никъде като средство за разплащане.
В Норвегия се забелязва подобен процес като норвежката и шведската централна банка работят съвместно в тази насока.
В еврозоната кешът все още се използва с приоритет. Стойността на съществуващото количество пари в брой в страните от групата е еквивалентна на 10% от техния брутния вътрешен продукт, в сравнения с Швеция, където тази стойност е едва 1%.
През следващите години ще се наложи да бъдат взети редица трудни решения.
Пазарът на разплащания трябва да бъде регламентиран и контролиран чрез нови методи, за да може да изпълни целта за осигуряване на безопасен, ефективен и всеобхватен начин за разплащанията.
Тук става въпрос за цялостно отхвърляне на книжните пари и монетите.
Алтернатива на това решение е да бъде въведена като допълнение към книжните пари и монетите дигитална валута, подобна на е-кроната.
Издадената от Централната банка на Швеция дигитална валута е нова и сравнително слабо изследвана възможност за разплащане, която привлича все по-голям интерес сред другите национални банкови институции.
Основната концепция на е-кроната е да бъде цифрова и конвертируема спрямо книжната крона в съотношение 1 към 1.
От индивидуална гледна точка е-кроната може да се съхранява на мобилния телефон, в дебитна или кредитна карта и в дигитална сметка.
Riksbank е осигурила удобна инфраструктура за разплащане, която да спомага за развитието на дигиталната валута.
В зависимост от обхвата и от избора на дизайн налагането на е-кроната може да доведе до различни последици. Нейното въздействие върху финансовата система зависи от това колко голямо е търсенето на валутата при различните обстоятелства.