fallback

Прат: Трайно понижаване на цените на петрола ще донесе успокоение на Европа

Според главния икономист на ЕЦБ това ще е добре дошло, тъй като тъмните облаци над Стария континент се сгъстяват

15:15 | 16.11.18 г.
Автор - снимка
Създател

Изплашената от Brexit и италианските бюджетни неволи Европа може да намери успокоение в понижаването на цените за енергия. Такова мнение изрази главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Петер Прат.

„Скорошното развитие при цените на петрола – ако бъде устойчиво, е положително проявление за Европа“, заяви Прат, според когото това ще бъде „облекчение“ за икономиката на Стария континент.

Международният бенчмарк Брент загуби над 20% от стойността си от началото на октомври насам – което до голяма степен се дължи на по-слабото търсене заради забавянето на световния растеж, посочва Bloomberg Economics. В същото време потребителите в еврозоната започват да губят доверие и икономическият ръст през третото тримесечие е най-слабият от над четири години насам.

„Забавянето и дори корекцията на цените на петрола носят известно облекчение в прогнозите, тъй като е вярно това, че тъмните облаци започват да се сгъстяват“, посочи Прат, цитиран от Bloomberg.

Той трябва да подготви ревизирани икономически прогнози за последната за годината среща на ръководството на ЕЦБ, която ще се състои на 13 декември. На нея Управителният съвет трябва да реши дали да продължи да се придържа към плановете си за край на програмата за количествени облекчения. Прогнозите на Прат ще зависят до голяма степен от силата на местното търсене, тъй като протекционистичните мерки в световен мащаб натежават върху търговията.

Местното търсене в еврозоната остава стабилно и германската икономика, която се сви през последното тримесечие за първи път от 2015 г., трябва да се възстанови, посочи Прат. Той също така цитира и данни, според които поръчките за износ се „стабилизират“.

И все пак понижението на цените усложнява в известна степен прогнозите за инфлацията, основният индекс, който ЕЦБ използва за преценка на това дали да се откаже от стимулите.

По думите на Прат натискът върху цените се формира на базата на намаляващата безработица и увеличаването на заплатите. Той също така наблегна на това, че мерките на централната банка, включващи рекордно ниски лихвени проценти и изкупуване на облигации, означава, че политиката ще остане по-хлабава.

„Паричната политика трябва да е гъвкава“, каза Прат и допълни, че нейното нормализиране не означава затягане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:20 | 13.09.22 г.
fallback