Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че ще извърши цялостна оценка на шест български банки в контекста на искането на България за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ.
Банките, които ще бъдат подложени на проверка, са УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Обединена българска банка, Първа инвестиционна банка (4-a по активи), Централна кооперативна банка (8-а по активи) и Инвестбанк (12-а).
Процедурата, която включва преглед на качеството на активите на банките и стрес тест, се дължи на искането на България за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ, което бе поискано на 18 юли 2018 г. заради заявеното желание на страната за присъединяване към "чакалнята" за членство в еврозоната ERM II.
Цялостната оценка е задължителна част от процеса, в който се изгражда тясно сътрудничество между ЕЦБ и националната централна банка на страната, която не е част от единния валутен съюз.
Процедурата ще започне ноември тази година, а резултатите от проверката, включително в агрегиран вид и за всяка банка по отделно, се очаква да бъдат публикувани през юли 2019 година. Крайната дата за целите на процедурата ще бъде 31 декември 2018 г.
Според ЕЦБ прегледът на качеството на активите и стрес тестът ще се основават на методологиите, които банковият надзор в ЕЦБ прилага в редовните си цялостни оценки на банките с актуална класификация като значими или с възможност да станат значими.
Съвместно с прегледа на банките ще бъде осъществена и оценка на релевантното национално законодателство, като се вземе предвид и неговото прилагане на практика. Съгласно Регламента за единния надзорен механизъм (ЕНМ) се изисква националното законодателство на всяка страна членка, която желае да установи тясно сътрудничество, да гарантира, че националният компетентен орган ще бъде задължен да приеме всяка изискана от ЕЦБ мярка по отношение на кредитните институции.
Успоредно с това банковият надзор в ЕЦБ работи в тясно сътрудничество с Българската народна банка с оглед на потенциалната ѝ бъдеща роля на национален компетентен орган, за да подпомогне безпрепятственото ѝ интегриране в ЕНМ. ЕЦБ ще има водещата роля в цялостната оценка. БНБ ще участва в процеса на осигуряване на качеството и ще съдейства на ЕЦБ в извършването на оценката.
Методологията, която ще се използва за прегледа на качеството на активите като компонент на цялостната оценка, е описана в наръчника на ЕЦБ за преглед на качеството на активите на банките. Методологията, която ще се използва в стрес теста като компонент на цялостната оценка, ще бъде същата като приложената към банките, включени в ръководения от ЕБО стрес тест през 2018 г. (т.е. с йерархически възходящ подход).