Европейските компании представиха най-разочароващите си финансови отчети за последните близо три години, след като изпадналата в застой икономика и растящите разходи оказаха отрицателен ефект върху печалбите. Всичко това е още един удар по доверието на инвеститорите, което вече е разклатено заради италианската бюджетна криза и Brexit, пише в свой анализ Ройтерс.
Акциите отчитат резки колебания в дните, когато се публикуват отчети, тъй като фирмите разкриват щетите, които търпят от по-високите мита и по-слабото търсене в световен мащаб на фона на разпродажбите на пазарите на акции и нарастващата волатилност.
Някои от най големите компании в Европа, от производителите на цимент и автомобили до инженерните фирми и авиокомпаниите, предупреждават за по-малки маржове.
Този сезон на отчетите в Европа е най-слабият от четвъртото тримесечие на 2015 г., става ясно от данните на I/B/E/S Refinitiv.
Много инвеститори се надяваха, че един стабилен сезон на отчетите ще помогне да бъдат компенсирани слабостите в политически и макроикономически аспект в региона – от драмата около италианския бюджет до Brexit. Паневропейският индекс STOXX 600 е напът да изпрати най-лошата си година от 2011 г. насам.
Освен това анализаторите са намалили рязко оценките си за печалбите на компаниите, част от показателя STOXX 600, с най-бързо темпо от юли 2016 г. Понижаването на оценките дори започна три седмици преди старта на сезона на отчетите, сигнализирайки, че доверието вече е било ниско.
„Най-голямата причина, поради която сезонът на отчетите през третото тримесечие беше по-слаб от обикновено, е липсата на много добри резултати, като това наистина беше по-сериозният проблем в сравнение с по-големи от обикновено разминавания между очакванията и данните“, коментираха анализатори от Morgan Stanley.
Приходите на компаниите от STOXX 600 се очаква да нараснат с 15,8% през третото тримесечие спрямо същия период на миналата година, като за цялата 2018 г. са на път да запишат ръст от 8,4%. За сравнение, за изминалата година финансовите резултати на най-големите публични дружества в Европа се повишиха с 12,2%.
През този сезон компаниите се опитват да се справят с по-високите разходи за суровини, докато цените на горивата и заплатите нарастват. В същото време митата упражняват допълнителен инфлационен натиск върху някои фирми.
Примерите са много
Най-големият производител на цимент LafargeHolcim намали очакванията си за печалбата поради нарастващите разходи за гориво и транспорт.
Забавянето на растежа и по-високите разходи се отразяват негативно и върху автомобилния сектор, като европейските компании разчитат на растежа в Китай – най-големият пазар за автомобили в света.
Производителите на автомобили, включително Daimler и BMW намалиха очакванията си за печалбата заради търговските мита и забавянето на китайското търсене.
Негативните изненади през това тримесечие идват и от страна на доставчиците, производители на автомобилни части, като включително Michelin, Nokian и Valeo страдат от забавянето на растежа на продажбите.