fallback

Надеждите на ЕС за сделка с Великобритания през ноември все повече избледняват

Европейски политици определят като основно препятствие липсата на единна гледна точка в британския парламент

08:52 | 11.11.18 г.

Представители на ръководството на Европейския съюз (ЕС) изляха студена вода върху надеждите за постигане на споразумение по време на евентуална среща на върха по-късно през този месец, заявявайки, че има прогрес в разговорите с Великобритания, но той не е достатъчен, съобщава Euractiv.

„Ясно е, че при преговорите за Brexit е необходима още доста работа. Ние оставаме твърдо решени да постигнем споразумение“, заяви главният преговарящ на ЕС Мишел Барние пред журналисти в Хелзинки. 

Източник, запознат отблизо с преговорите между Брюксел и Лондон, сподели, че среща между страните в диалога може да се осъществи през декември.

„Засега не е постигнат особен напредък по въпроса за ирландската граница, за да може да се организира по-ранна среща“, добави той.

Друг представител на ЕС не изключва напълно възможността за подобна среща през ноември, но признава, че дори да се вземе решение да се организира такава, ще се необходими две седмици, за да се подготви.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск проведе разговор с британския премиер Тереза Мей в сряда, по време на който не се постигна особен напредък в преговорите.

Великобритания трябва да напусне блока до 29 март 2019 г., но подробностите около условията за оттегляне все още не са конкретизирани и съгласувани.

Основна точка в тези проговори играе границата между Ирландия и една от четирите съставни части на Великобритания – Северна Ирландия.

И двете страни искат да избегнат поставянето на „твърда“ граница, която може да подкопае условията на споразумението за мир от 1998 г., като Лондон не желае Северна Ирландия да остане в митнически съюз с ЕС за неопределено време.

Дъблин и Брюксел търсят начин, при който дори Великобритания да се провали в преговорите с ЕС за свободна търговия в рамките на 21-месечен преходен период, Северна Ирландия да остане част от единния пазар.

Тереза Мей заяви в тази връзка, че нито един британски премиер не би могъл да се съгласи на подобни условия.

Британският министър трябва да се увери, че всяка сделка по време на преговорите с представителите на ЕС ще получи одобрението на парламента в Лондон. Мнозина от блока се опасяват, че за Мей е почти невъзможно да спечели мнозинство за някое от евентуалните решения.

Шефът на кабинета на председателя на Европейската комисия Мартин Зелмайер заяви по този повод, че действията на британските политици е като народен танц от Люксембург – „три напред, две назад“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:53 | 10.09.22 г.
fallback