Противоречивите планове за разходи на властите в Рим ще се превърнат в „рецепта“ за възстановяването на европейския растеж. Това заяви италианският вицепремиер Луиджи ди Майо в интервю за в. Financial Times.
Според лидера на антисистемното движение „Пет звезди“ е време Старият континент да отхвърли мерките за строги икономии и да прегърне подхода спрямо дефицита на американския президент Доналд Тръмп.
В своето интервю Ди Майо също така заяви, че очаква диалогът с Брюксел да намали споровете около бюджета на Рим.
„Ако рецептата проработи тук, ще се каже на европейско ниво – трябва да прилагаме рецептата на Италия във всички други страни“, заяви вицепремиерът, според когото предстоящите европейски избори ще покажат, че подкрепата за политиките на финансови ограничения са се изтощили.
Във връзка с раздутия бюджет на страната Ди Майо заяви, че Италия не се смята за „твърде голяма, за да се провали“. „Всъщност вярваме, че можем значително да намалим публичния дълг с експанзивен бюджет“, посочи той.
Вицепремиерът отново заяви, че бюджетните планове на Рим няма да се променят, но допълни, че очаква италианският модел за по-високи правителствени разходи да спечели по-широко одобрение. В момента Италия е застрашена от глоба от Брюксел заради целите си за дефицит за догодина, който според Европейския съюз не отговаря на нормите.
„Не вярвам, че ще стигнем до глоби (от Европейската комисия). Процедурата ще бъде инициирана, но ще има фаза на диалог“, допълни вицепремиерът.
Въпреки несъгласието с някои от вижданията на Доналд Тръмп, като тези за околната среда например, Ди Майо вярва, че развитите икономики ще се приближат до политиките на американския президент за данъчни съкращения и увеличаване на разходите, които донесоха силен растеж на САЩ.
„Вярвам, че през следващите 10 години Европа ще тръгне в тази посока, тъй като САЩ се движат в тази посока. Американската икономика нараства с 4% благодарение на експанзивните политики на Тръмп, за които всички казваха, че са погрешни. Той увеличава дефицита, намалява данъците и инвестира в инфраструктура“, допълни Ди Майо.
Икономистите поставят под въпрос амбициозните планове за растеж на Италия, като в същото време инвеститорите тласнаха разходите по задълженията на третата по големина икономика в еврозонта нагоре. Според Ди Майо вложителите се притесняват от коментарите, че правителството в Рим иска да изведе страната извън еврозоната, което по думите му не е вярно. Вицепремиерът посочи, че щом инвеститорите осъзнаят, че Италия не се отказва от еврото, разходите по заемите ще паднат.