Един от малкото хора, които руският президент Владимир Путин публично е наричал приятел, има някои мрачни прогнози за бъдещето на руската икономика.
Алексей Кудрин, бившият министър на финансите, който от май е начело на Сметната палата, предупреди в интервю, че надвисналата сянка може да се окаже много по-лоша от очакваното. Според него брутният вътрешен продукт (БВП) на Русия може да нарасне със „значително“ по-бавен ръст от 1% следващата година въпреки очакванията на правителството за забавяне до 1,3%.
Правителството очаква ръст на БВП от 1,8% през тази година.
„За съжаление забавянето на растежа ще бъде по-драстично от очакваното от правителството“, заяви Кудрин, цитиран от Bloomberg.
Архитектът на руската фискална политика през първите два мандата на Путин се превърна в любимец на инвеститорите, докато заемаше поста на финансов министър. Той успа да стабилизира публичните финанси и да се погрижи за изплащането на руския дълг, но трябваше да напусне правителството преди седем години заради конфликт с тогавашния президент Дмитрий Медведев за военните разходи.
Бързият икономически ръст е от съществено значение за това дали Путин ще успее да спази достатъчно бързо предизборните си обещания за подобряване на жизнения стандарт на руснаците и вкарването на страната в редиците на петте най-големи икономики.
Но прогнозите изглеждат все по-мрачни въпреки скока в цената на петрола. Заплахата от нови американски санкции допълнително натежава върху рисковете за потребителските разходи, подхранвани и от увеличаването на данъка върху добавената стойност и плановете за увеличаване на пенсионната възраст.
„Цените на петрола нямат отражение върху растежа и търсенето“, каза още Кудрин, според когото техният ефект върху икономиката „на практика е изчерпан“.