Застаряващото население на Европа може трайно да затегне паричните политики на континента, водейки до по-дълга рецесия и слабо възстановяване. Това заяви главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Петер Прат, цитиран от Ройтерс.
Демографските промени в Европа вече водят до понижаване на лихвените проценти, ограничавайки възможностите за действие на ЕЦБ и увеличавайки риска по-често да се пропускат целите за инфлация, посочи той по време на свое изказване в Мадрид.
ЕЦБ не може да осъществи целите си за нивото на инфлацията през последните пет години, като не се очаква тя да достигне желаните 2% преди края на десетилетието. Това говори, че паричните политики може да са загубили силата си, въпреки че централната банка използва безпрецедентни средства, за да стимулира икономиката в региона.
„Трябва да внимаваме, когато постоянно поставяме върху централните банки бремето да ползват инструменти, с които да се справят с проблеми, които в края на краищата са причинени от структурна икономическа и финансова неефективност“, заяви икономистът.
И макар неконвенционалните методи да са се доказали като полезни засега, то неутралният лихвен процент е намалял драстично, докато със застаряването на населението се увеличават спестяванията, забавя се ръстът на производството и се увеличава броят на пенсионерите спрямо активно работещите.
„Рецесиите може да продължат по-дълго, а възстановяването може да е по-бавно и по-повърхностно, с по-голям риск от пропускане на целите“, заяви Прат, имайки предвид отражението на по-ниския неутрален лихвен процент върху политиките на ЕЦБ.
Икономистът допълни, че сред възможните решения на създалата се ситуация е увеличаване на пенсионната възраст, както и политики, които да окуражат заетостта, например чрез подобряване на трудовата мобилност и по-ефективно обучение.