Над 60% от бизнеса във Великобритания се готви да премести своята изследователска и развойна дейност извън страната заради Brexit. Това става ясно от проучване на FTI Consulting, цитирано от Bloomberg.
Според данните, събрани от над 2000 бизнес лидери във Франция, Германия, Испания и Великобритания, се наблюдава спад в увереността, че оборотите, персоналът и новите бизнеси ще продължат да растат въпреки Brexit. В същото време делът на тези, според които ще е по-добре за техните фирми, ако Великобритания остане в Европейския съюз, се увеличава.
И докато все още по-голяма част от хората очакват Великобритания да постигне търговско споразумение с ЕС, над три четвърти посочват, че се готвят за вариант без сделка, очаквайки сериозно отражение върху икономиката.
„Със само шест месеца до излизането и на фона на решаваща среща на Европейския съвет тази седмица бизнесът категорично е решил, че няма да получи яснотата или сигурността, от която се нуждае, за да може да се подготви в дългосрочен план“, заяви Джон Малоуни, ръководител на отдела за Brexit на FTI Consulting. По думите му отражението върху отделните компании може да бъде „огромно“.
Докладът бе публикуван, след като Лондон обяви нови данни за подготовката си за развод с ЕС без споразумение, включително предупреждение към компаниите да осъществят сливанията си преди деня за напускане в края на март и призив към производителите на лекарства да увеличат запасите си.
Британският премиер Тереза Мей тепърва трябва да сключи споразумение с ЕС, като предстоящата среща на върха тази седмица се определя като решаваща за процеса. Въпреки това вече се появиха съобщения, че преговорният процес отново е застрашен и може да не бъде постигната сделка до сряда, когато започва заседанието на европейските лидери.
Без внос от ЕС една трета от общо 1,1 млн. малки и средни предприятия, чиито доставчици са на територията на блока, няма да могат да извършват дейността си, посочиха от Bibby Financial Services в отделен доклад. Над половината от тези компании ще се затруднят с намирането на алтернативни доставчици извън ЕС, а 61% ще отчетат спад на печалбата, показва проучването сред 1000 компании.