Близо две трети от европейците не са убедени, че животът щеше да е по-лош без Европейския съюз, показва изследване, цитирано от онлайн изданието Politico.
Допитването, което било осъществено по поръчка на института „Приятели на Европа“ в Брюксел, установило, че 64% от близо 11 хил. анкетирани не са сигурни, че животът им щеше да е по-лош без ЕС. Почти половината (49%) смятат, че блокът е “неуместен“.
Младите участници в анкетата обаче имат по-положително мнение за съюза, като 41% от хората под 35 години са на мнение, че животът щеше да е по-лош, ако го нямаше ЕС.
“Без промяна и реформа ЕС ще остане неуместен за мнозинството от гражданите му“, казва Паскал Лами от института „Приятели на Европа“ и бивш еврокомисар по търговията. Допитването е било осъществено през септември в рамките на кампанията на института „Европа е от значение“.
Но европейците не искат „по-малко Европа“, показва допитването, като 90% от анкетираните са заявили, че ЕС трябва да бъде нещо повече от единен пазар. 81% от участниците в изследването не смятат, че съюзът трябва да определя като свой приоритет прехвърлянето на повече правомощия на националните правителства за вземане на решения, което според института „означава, че националният суверенитет не е проблем за мнозинството“.
Според „Приятели на Европа“ допитването е показало, че европейците искат ЕС да определи за свой приоритет проблеми като сигурността, работните места и справянето с климатичните промени.
Освен това допитването установило, че над една трета от европейците искат повече прозрачност от блока, особено по въпроси като бюджетните разходи, а 41 на сто биха се радвали да имат по-тежка дума например при гласуването на решения, свързани с политиката на ЕС.