Индексите на големите европейски борси затвориха търговията в сряда под сериозен натиск на фона на глобалното разпродаване на акции, като технологичният и миннодобивният сектор бяха сред най-губещите, обобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 1,46%, като повечето сектори пострадаха заради страховете, свързани с глобалния икономически растеж и растящите лихвени проценти.
На настроението на инвеститорите най-голям ефект тази седмица оказа докладът на Международния валутен фонд, който ревизира прогнозите си за тази и следващата година в посока надолу. Върху световните пазари отрицателен ефект оказва и готовността на Федералния резерв да повиши допълнително разходите по заемите.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 отписа 1,27%, докато основните индекси на бирсите в Германия и Франция се разделиха с по над 2% от стойността си.
Отправяйки поглед към отделните компании, се вижда, че дружествата за луксозни стоки са и сред най-губещите в сряда.
Акциите на LVMH поевтиняха със 7,14%, след като беше отчетено забавяне в продажбите. Moncler и Kering регистрираха спад в цената на книжата си съответно с 10,85% и 9,62%.
Книжата на германското технологично дружество Wirecard се обезцениха с 14,2%.
Индексите на Wall Street започват сесията със сериозни понижения заради спада при технологичните акции.
Brexit продължава да бъде във фокуса на пазара, тъй като правителството на Великобритания е подложено на натиск за сключване на споразумение за развод с Европейския съюз преди края на годината.