В началото на тази седмица станахме свидетели на ново увеличаване на доходността по италианските държавни ценни книжа, докато правителството продължаваше борбата с детайлите около новия си бюджет за 2019 г. В същото време политическите лидери се затрудниха и да изпратят нужното послание до инвеститорите, които стават все по-притеснени за бъдещите разходи на страната и плановете й за взимане на заеми.
Дълбочината на скептицизма на пазара, пред която са изправени италианските държавни представители, наскоро бе подчертана от факта, че единият от двамата вицепремиери Матео Салвини трябваше отново да заяви, че раздялата с еврозоната не е непосредствен приоритет за Рим. Друг министър от италианския кабинет, известен със своите анти-ЕС наклонности, почувства необходимост да заяви, че „няма начин“ Италия да не спази задълженията си по своя дълг в размер на 2,3 трлн. евро. Това по никакъв начин не би могло да бъде част от какъвто и да е било типичен план на европейско правителство, посочва CNBC в свой материал.
А при един друг знак за проблеми сред властите в Рим разделеното правителство на премиера Джузепе Конте пропусна с над седмица важен законов краен срок за предаването на парламента на документи с по-подробната икономическа прогноза на правителството. И когато те се появиха най-накрая, цифрите в закъснелия доклад бяха на някои места значително по-различни от тези, които първоначално и доста публично бяха предложени от Салвини и неговия колега от Движението „Пет звезди“ Луиджи ди Майо.
Първоначалното обещание за утрояване на целите за дефицит на предишното правителство за следващите три години до 2,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година би направило много трудно за Рим ежегодното свиване на своя дълг от 130% от БВП, каквито са европейските бюджетни правила. Особено след като последните прогнози за растежа на италианския финансов министър Джовани Триа бяха толкова различни от прогнозите на независими икономисти и на Европейската комисия. По-късно Триа трябваше да изпълни предишно предупреждение, понижавайки прогнозите за растеж на своето министерство за сегашната фискална година от 1,5% до 1,2%.
Според европейския комисар по икономическите и финансови въпроси Пиер Московиси политиците в Рим трябва да бъдат честни с италианците за възможността за изпълнение на техните предизборни обещания и трудностите, които ще трябва да бъдат преодолени, за да се превърнат тези обещания в реалност.
„Повече публични разходи… могат да те направят популярен за малко, но кой плаща накрая?“, попита реторично той. „Комисията ще използва всички свои сили“, за да защити „италианските интереси и европейските интереси“, посочи още Московиси.
Главните актьори в Рим отговориха на тези критики от Брюксел по типично сприхав начин. Ди Майо заяви, че „няма план Б“ и Италия няма намерение да отстъпва от плановете си. Салвини пък определи Московиси като един от „враговете“ на Европа.
Но след като получи чернова на бюджетния план на Италия след по-малко от седмица, Европейската комисия може да принуди страната да направи промени – за първи път в историята на блока.
А преди това все още има шанс продължаващата пазарна разпродажба да накара преосмисляне на политиките.