Британското правителство се надява на споразумение за напускане на ЕС още през есента. В това е убедена заместник-министърът в британското министерство за Brexit Суела Браверман.
На посещение у нас тя разговаря с вицепремиера и външен министър Екатерина Захариева, със заместник-министъра на отбраната Запрянов и вътрешния министър Младен Баринов. Зам.-министър Браверман даде интервю за БНТ.
"Британското правителство е уверено, че ще успеем да постигнем добро споразумение с Европейския съюз много скоро, още през есента. Споразумение, което гарантира права, отваря възможност за близко партньорство с Европейския съюз, но в същото време зачита резултатите от нашия исторически референдум. Но, разбира се, винаги съществува възможност да няма споразумениее“, каза Браверман.
И допълни: „Едно отговорно правителство трябва да се подготви за този вариант. Ето защо предприемаме отговорни стъпки да подготвим хората във Великобритания, бизнеса, пътуващите между Великобритания и страните - членки за това какво би трябвало да направят, за да се подготвят за потенциално съществуващата възможност да няма споразумение. Това не е нещо, което искаме, но все пак е възможно. Правим го, защото и Европейската комисия също дава доста препоръки за това какво да се предприеме в случай, че няма споразумение. Това е отговорно поведение - да се подготвим за подобна възможност, но, разбира се, не искаме това да се случи и не мислим, че ще се случи“.
По отношение на преговорите тя посочи: “..Напреднахме доста, договорихме с ЕС около 85% от споразумението за напускане - въпроси като правата на гражданите, преходния период, финансовото споразумение. Това са трудни въпроси, но успяхме да се договорим по тях. Сега се опитваме да договорим подробностите за позицията на Северна Ирландия. Нашето виждане е да няма твърда граница между Северна Ирландия и република Ирландия, защото Северна Ирландия е част от Обединеното кралство. Това е ангажиментът, който пое нашето правителство, надяваме се да срещнем разбиране от Европейския съюз“.
За бъдещето на българите, които работят и учат във Великобритания Браверман каза: "Убедена съм, че ще постигнем добра сделка с Европейския съюз и европейските граждани, които в момента живеят в Обединеното кралство, сред тях и 120 000 българи, които живеят и учат там и имат семейства, ще могат да останат и да живеят, както досега. Тя отбеляза, че отчитат добър напредък с въвеждането на програмата за постоянен статут за тези хора, която им осигурява достъп до здравеопазване, образование, социални помощи, жилища и други видове подкрепа, защита в съда.
Относно желаещите да учат в страната след 2020 годиня заместник-министърът посочи: “...До края на 2020 година, ако успеем да постигнем добро споразумение с ЕС, те ще могат да идват да учат както досега. А след 2020 година работим по бъдещото партньорство и искаме партньорство с ЕС, което да позволи на хората да идват да учат в нашите университети, както и обратното. Надяваме се да се споразумеем за това с Европейския съюз“.
Няма вероятност да бъде проведен втори референдум за членството в ЕС, стана ясно от думите на Суела Браверман. “Проведохме референдум - той беше исторически, нещо, което се случва веднъж на поколение. Хората чакаха 40 години, за да гласуват на този референдум. Милиони участваха, защото вярваха в него. Това правителство и този премиер са решени да следват резултата, без връщане назад, без промяна на резултата, без обръщане, без втори референдум“, заяви тя.
"Аз съм голям оптимист за Великобритания след Brexit. Гласувах за напускане, не защото не харесвам Европа, обичам много европейски страни, своите европейски приятели и роднини. Но вярвам, че Великобритания има големи възможности извън съюза, шанс да изгради добро приятелство с ЕС, като близки партньори, съюзници в сигурността и външната политика, търговията. Няма причина Brexit да ни накара да разрушим тези ценни отношения между нас“, отговаря Суела Браверман на въпрос как си представя живота във Великобритания след напускането на ЕС.