fallback

Три десетилетия след ядрената катастрофа Чернобил минава на слънчева енергия

Слънчевата електроцентрала е с мощност един мегават и е достатъчна за електрозахранването на 2000 апартамента

19:09 | 05.10.18 г.

Снимка: Ройтерс

Украйна откри слънчева електроцентрала в Чернобил, точно срещу ядрената централа, обвита в гигантски саркофаг, която причини най-голямата ядрена катастрофа в света преди три десетилетия, съобщава Ройтерс.

3800-те панела се намират в заразена зона, която остава почти необитаема, а посетителите са придружавани от гидове с уреди за измерване на радиацията. Те произвеждат енергия, която е достатъчна за електрозахранването на 2000 апартамента.

През април 1986 г. неуспешен тест в четвърти реактор на съветската централа изпрати облаци от радиоактивни отпадъци над Европа и наложи евакуирането на хиляди хора.

31 служители в централата и пожарникари починаха след инцидента вследствие на остра лъчева болест. Хиляди хора загубиха живота си впоследствие заради заболявания, свързани с радиацията, въпреки че общият брой на починалите и дълготрайните последици за здравето остават предмет на ожесточени дебати.

„Това не е просто още една слънчева електроцентрала. Трудно е да не забележим символиката на този конкретен проект“, каза главният изпълнителен директор на Solar Chernobyl Евхен Вариагин.

Слънчевата електроцентрала с мощност един мегават е съвместен проект на украинската компания „Родина“ и германската Enerparc AG, а цената й е около 1 млн. евро. Тя ще се възползва от преференциална тарифа за изкупуване, която гарантира определена цена на електрическата енергия.

В обекта ще се произвежда енергия за първи път от 2000 г., когато ядрената централа беше окончателно затворена. Според ръководителя на Чернобил Валерий Сейда никой не е вярвал, че там отново ще се произвежда енергия. „Но сега виждаме нов все още малък и слаб филиз, който произвежда енергия в обекта и това е много радостно“, допълни той.

Преди две години гигантски свод с тегло 36 хил. тона, беше спуснат над ядрената централа, за да се създаде обвивка, която да блокира радиацията и да позволи останките от реактора да бъдат демонтирани безопасно.

Слънчевата електроцентрала се открива в момент, когато Украйна увеличава силно инвестициите във възобновяеми енергийни източници. Между януари и септември към енергийната мрежа на страната са добавени над 500 мегавата от възобновяема енергия, което е над два пъти повече спрямо 2017 г., съобщава правителството.

Според ръководителя на Националния съвет за инвестиции в Украйна Юлия Ковалив инвеститорите искат да се възползват от програмата за щедри субсидии преди парламентът да гласува отмяната й през юли догодина.

„Инвеститорите очакват, че инсталациите в сектора на възобновяемата енергия, пуснати преди 2019 г., ще оперират при настоящата (изгодна) система за зелени тарифи“, каза тя пред Ройтерс по време на конференция в Одеса през септември.

„Поради това те искат да купуват готови проекти, за да завършат строителството преди този срок“, допълни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:38 | 11.09.22 г.
fallback