Европейските фондови борси отчетоха ръстове в сряда, като във фокуса на трейдърите е бюджета в Италия и новините от търговския фронт, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,5%, като всички сектори с изключение на един завършиха на положителна територия. Телекомите бяха най-печелившите компании в Европа, докато ритейл секторът не се радваше на интереса на инвеститорите.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 прибави 0,48% към стойността си. На борсата във Франция показателят CAC 40 се придвижи във възходяща посока с 0,43%. Пазарът е Германия почива в сряда.
В периферията на Европа повечето борси също регистрираха повишения на основните си измерители.
Популисткото правителство в Рим ще предложи отстъпки на Европейския съюз в опит да намали натиска върху публичните си финанси. Италианският вестник Corriere della Sera съобщи, че Италия ще се ангажира да намали целите си за бюджетен дефицит през 2020 г. и 2021 г., въпреки че ще се придържа към зададените по-високи стойности за следващата година. Италианският измерител FTSE MIB успя да затвори сесията с ръст от 0,84%.
На територията на Европа акциите на Norsk Hydro поевтиняха с 11,85%, след като дружеството обяви, че ще спре производството в бразилската Alunorte – най-голямата алуминиева рафинерия в света.
Tesco отчете спад в цената на книжата си с над 8,5%, предизвикано от изявлението, че печалбата за първото полугодие ще разочарова анализаторите.
Производителят на луксозни автомобили Aston Martin днес се търгуваше за първи път на Лондонската фондова борса, но акциите му се оцветиха в червено заради опасения, свързани с новите модели на компанията.
Търговията на Wall Street отвори оптимистично, след като последните данни за пазара на труда в страната показаха, че броят на работните места в частния сектор е нараснал с 230 хил. през септември, което е най-добрият резултат от февруари насам, Икономисти, анкетирани от Refinitiv (бившата Thomson Reuters), очакваха ръст от 185 хил. работни места.
Трейдърите за момента изглежда са загърбили тревогите си около световното търговско напрежение, след като САЩ постигнаха споразумение с Канада и Мексико да заменят Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA). Рано или късно обаче очакванията са погледите да се насочат обратно към Китай, тъй като отношенията между двете най-големи икономики в света остават напрегнати.