Цените на най-често използваната дървесина в строителството и производството на мебели в Германия се сринаха след нашествие на бръмбар корояд, предаде ДПА.
Милиони смърчове вече са жертва на ненаситната напаст и не се вижда краят на заразата.
Дървесината вече не струва нищо, казва директорът на асоциацията на лесничеите в провинция Северен Рейн - Вестфалия Хайдрун Бус-Шьоне, цитирана от БТА. Тя допълни, че дървета на възраст между 60 и 100 години са били разпродадени на цени като дърва за огрев.
В началото на годината цената на смърчовата дървесина бе 90 - 95 евро. Сега се продава на половин цена.
В холдинга Валд унд Холц (Wald und Holz) говорителят Михаел Блашке каза, че загубите средно са 30%.
Смърчът е ценен, тъй като дървесината му лесно се обработва, а дърветата са с дълги, прави стебла. Използва се предимно в строителството и при изработката на мебели, подове и в сектора на опаковките.
Строителният бум в Германия засили търсенето на смърчове, а през годините те станаха недостигаща суровина, според експерта Йорг Домермут от регионалната лесничейска служба в района Зауерланд в Северен Рейн-Вестфалия.
В България заради корояда изсъхнаха огромни площи в горите и изсъхналият добив предизвика поевтиняване на технологичната дървесина. Основно са засегнати горите в областите Кюстендил, Кърджали, Смолян и София.
Съхнещите гори са на възраст 40-50 г., която се определя като пределна за тези изкуствени иглолистни насаждения.