Руското производство на петрол достигна нов връх от разпадането на Съветския съюз насам. Това показват данни за миналия месец, от които става ясно, че Москва на практика е отменила съкращенията на добива, договорени с Организацията на страните производителки (ОПЕК).
Страната е добила 46,478 млн. тона петрол и кондензат през септември, съобщи статистическият отдел на руското министерство на енергетиката, цитиран от Bloomberg. Това се равнява на рекордните 11,356 млн. барела на ден и се случва след споразумението на Москва с ОПЕК за стимулиране на доставките след поскъпването на „черното злато“.
Самата ОПЕК увеличи производството си с близо 30 000 барела дневно миналия месец на фона на опасенията около иранските доставки, които ще бъдат ударени от американските санкции срещу Техеран.
Производството в Русия през септември е нараснало с близо 150 000 барела спрямо август и задминава предишния връх от 11,247 млн. барела на ден, достигнат преди две години. От това става ясно, че страната напълно се е отказала от съкращенията на добива, договорени с ОПЕК през 2016 г., като вместо това на ден е прибавила към него над 100 000 барела дневно.
Това е над стойностите, зададени от министъра на енергетиката Александър Новак през юни. Тогава той заяви, че руското производство ще нарасне с 200 000 барела дневно от обещаното съкращение от 300 000 барела и ще поддържа тези стойности и през втората половина на годината.
Впоследствие Новак каза, че страната разполага с допълнителен капацитет за добив на още барели, ако това бъде необходимо. Тогава той посочи още „няколко стотин хиляди барела“, но точното количество ще зависи от пазара.
Нарастващото производство на Русия, както и от партньора й в ОПЕК Саудитска Арабия, не спира възходящата тенденция на цената на петрола, чиито цени достигнаха четиригодишен въх.