90,81% от македонските избиратели са гласували „за“ договора с Гърция, а 6,18% са пуснали бюлетина с „не“ на референдума за името на страната, показват първоначалните резултати, цитирани от македонската агенция МИА.
Резултатите, публикувани на сайта на Държавната избирателна комисия, са от обработените бюлетини в 50% от секциите.
Избирателната активност към 18,30 ч. е била 34,09%, сочат последните данни на Комисията.
Днес македонските граждани трябваше да отговорят на въпроса: „Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемането на споразумение между Македония и Гърция?“.
Всенародното допитване идва след постигнатото през юни Преспанско споразумение между Атина и Скопие за промяна на името на бившата югорепублика. Договорът би следвало да премахне дългогодишните възражения на Гърция, която претендира, че името Македония принадлежи на една от нейните области, пред присъединяването на Република Македония към ЕС и НАТО.
Междувременно македонският премиер Зоран Заев заяви, че в Македония е бил проведен мирен и демократичен референдум.
"Ако голямо мнозинство от гражданите са гласували "за", тяхната воля трябва да бъде уважена от парламента. В противен случай ще бъдат проведени предсрочни избори", допълни той в комюнике след затварянето на секциите за гласуване.
Според Заев волята на гласувалите в консултативния референдум трябва да бъде превърната в политическа активност в парламента.
"Ако, както се очаква, голямото мнозинство от гласувалите са избрали "за", бъдещето е ясно. Гласуването на депутатите трябва да ускори процесите към членство в ЕС и НАТО. Очакваме депутатите от ВМРО-ДПМНЕ да уважат демократичното решение. В противен случай ще трябва да използваме другия инструмент, с който разполагаме - предсрочни избори", заяви Заев.
Той изрази очакване, че въпреки бойкота на лидерите на опозицията, мнозинството от гражданите са избрали европейския път.
Заев отбеляза, че референдумът е най-висшият демократичен инструмент и вотът на референдума е окончателен, така че волята на народа трябва да бъде уважена от всички.
Около 1000 привърженици на бойкота на референдума започнаха да празнуват заради данните за слабо участие, оповестени от Държавната избирателна комисия преди затварянето на секциите, съобщава Асошиейтед прес.
Те скандираха „Македония“ пред парламента в столицата Скопие. Споразумението с Гърция за името беше посрещнато с противопоставяне и от двете страни на границата, като критиците обвиняват съответните си правителства, че са направили твърде много отстъпки на отсрещната страна, припомня агенцията.
Председателят на Световния македонски конгрес Тодор Петров прочете 18 точки от декларацията на движението, която призовава за анулиране на гръцко-македонското споразумение за името и призовава прокуратурата да повдигне обвинения срещу македонския външен министър Никола Димитров, който подписа документа от името на Македония.
Петров призова също президента на страната Георге Иванов да спази конституцията и да не приема поправки в нея, съобщава агенция МИА.
Гръцкият министър на отбраната Панос Каменос заяви в Twitter, че референдумът в Македония е „невалиден“ заради слабото участие.
Каменос, който е лидер на националистическата партия „Независими гърци“, по-малкия партньор в управляващата коалиция, каза, че партията му ще гласува срещу ратифициране на споразумението за името, пише гръцкият вестник „Катимерини“.
Гръцкото външно министерство, от своя страна, потвърди ангажимента си към споразумението и заяви, че уважава избора на народа на Македония.
*Допълнена в 22,33 ч. с изявлението на Зоран Заев.