Европейските пазари понесоха силен удар, след като инвеститорите реагираха на политическите сътресения в Европа и чужбина, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши сесията със спад от 0,74% до ниво от 383,17 пункта, а повечето сектори в региона финишираха на червена територия. Италианският бенчмарк FTSE MIB се понижи с над 3,7%, след като властите в Рим се договориха да определят по-висока от очакванията цел за бюджетен дефицит, която може да предизвика спор с Брюксел.
В Лондон FTSE 100 отписа 0,47% от стойността си до ниво от 7510,20 пункта. Френският CAC 40 отбеляза спад от 0,85% до ниво от 5493,49 пункта, а германският Dax се понижи с 1,52% до равнище от 12246,73 пункта.
По отношение на отделните сектори в региона банките се представиха най-зле в петък, като отписаха 2,6% от стойността си. Много от италианските банки се озоваха на дъното на Stoxx 600. Книжата на кредитори като Unicredit, Banco BPM и Intesa Sanpaolo поевтиняха с над 7%.
Италианското правителство определи цел за бюджетен дефицит от 2,4% от брутния вътрешен продукт между 2019 и 2021 г. Това стана след съобщения в медиите същия ден, че италианското популистко правителство притиска финансовия министър на страната да подаде оставка, ако не изпълни обещанията по време на предизборната кампания. Говорител на министъра обаче заяви пред CNBC, че тези слухове са „фалшиви новини“.
На корпоративния фронт цената на акциите на Saab се повиши с над 8% след съобщения, че Boeing си е осигурил 9,2 млрд. долара за построяването на следващия тренировъчен самолет на Air Force и си партнира в проекта с шведския производител.
Книжата на холандската компания за полупроводници ASM International поскъпнаха с над 2,6% след съобщение на Bloomberg, че китайската компания TCL обмисля оферта за оставащия й дял в азиатския й филиал, който е листнат на борсата.
В същото време RSA Insurance публикува в петък нови данни за търговията, като съобщи, че международният й бизнес е постигнал силно трето тримесечие, но „разочароващите“ загуби на британския й бизнес са се отразили негативно на цялостните резултати. Компанията се озова почти на дъното на Stoxx 600 със спад от 9%.
Ирландската нискотарифна авиокомпания Ryanair обяви, че очаква нейни служители да стачкуват в шест страни в Европа в петък. Книжата на компанията завършиха сесията под натиск.
Извън притесненията около Италия Brexit продължава да бъде в центъра на вниманието на инвеститорите, тъй като крайният срок за излизане на Великобритания от ЕС наближава. Британският премиер Тереза Мей все още не е постигнала сделка с ЕС, като в идните два месеца се очакват важни преговори.
Бившият британски външен министър Борис Джонсън призова Мей да се откаже от настоящите предложения за Brexit, като засили натиска върху правителството да постигне успешно излизане от ЕС. Консервативната партия, която Мей оглавява, трябва да проведе ежегодната си партийна конференция от неделя до сряда.
В петък бяха публикувани и данните за инфлацията в еврозоната, която е нараснала до 2,1% през септември.
Базовата инфлация обаче разочарова със спад от 0,9%. Еврото загуби над половин процент от стойността си спрямо долара до 1,1576 долара за евро.