Търговията на финансовите пазари в Европа в петък започна с агресивни разпродажби на италиански държавни облигации, след като късно в четвъртък правителството на страната одобри висок бюджетен дефицит, влизайки по този начин в откри конфликт с европейските власти в Брюксел.
Според новата средносрочна финансова рамка, бюджетният дефицит ще бъде в размер на 2,4% от БВП през всяка една от следващите три години, което е далеч над бюджетните цели, заложени от предходното италианско правителство и много над предложението на икономическия и финансов министър - технократа Джовани Триа, за дефицит от 1,6% в рамките на 2019-а година.
С това Рим показа, че не се поддава на натиска от Брюксел за прогресивно свиване на фискалната дупка, за да се ограничи прекомерно високия държавен дълг и одобриха доста високи бюджетни разходи, за да финансират предизборните си обещания. Новият закон също така е и победа за партийните лидери в управляващата коалиция срещу техния собствен финансов министър.
Министърът първоначално искаше цели за дефицит от най-малко 1,6% за следващата година, надявайки се така да спази изискванията на Европейския съюз Италия прогресивно да свие фискалната си пропаст, за да ограничи големия си дълг, съобщава Ройтерс.
Коалиционното правителство на Движението „Пет звезди“ и партията „Лига“, които поеха властта през юни, настояваха за дефицит от 2,4% от БВП, с който да финансират скъпоструващите си предизборни обещания. Триа на свой ред смекчи позицията си, но продължаваше да държи на стойности не по-високи от 2%.
„Има съгласие в цялото правителство за (дефицит от – бел. ред.) 2,4%, доволни сме, това е един бюджет на промяната“, заявиха в съвместно изявление лидерите на „Пет звезди“ и „Лига“ Луиджи ди Майо и Матео Салвини след среща с Триа.
Изявлението изглежда се отнася само до целите за 2019 г., но по-късно представители на правителството, включително и правосъдният министър Алфонсо Бонафаде, заявиха, че тези стойности ще важат за трите поредни години до 2021 г.
Новият бюджет представлява значителна промяна от прогнозите на предишното лявоцентристко правителство, което имаше цел за дефицит от 0,8% от БВП за 2019 г. и балансиран бюджет през 2020 г.
Цените на италианските акции може да се окажат под напрежение в петък, тъй като финансовите пазари очакваха Триа да устои от натиска на политическите лидери, които заемат постове на вицепремиери.
Доходността на двегодишните облигации на Италия нарастна с 32 базисни пункта до 1,1%, на 5-годишните книжа - с 30 пункта към петгодишен връх от 2,21% и на дългосрочните 10-годишни облигации - с близо 20 базисни пункта към 3,1%. Същевременно лихвеният спред между 10-годишните италиански и германски дългови книжа се разширява към триседмичен връх от 254 базисни пункта (лихвата по италиански книжа е с цели 2,54% над тази на книжата на Германия).
„До днес пазарите залагаха на възможността на Триа да обуздае политическите сили“, заяви Франческо Галиети, ръководител на базираната в Рим консултантска компания Policy Sonar.
Триа не коментира незабавно новите цели, но Ди Майо, както и други правителствени представители заявиха, че той няма намерение да подава оставка.
В същото време няколко италиански вестника съобщиха, че президентът Серджо Матарела е провел телефонен разговор с финансовия министър с молба да не подава оставка, за да се избегне пазарна несигурност.
Срещата на целия кабинет за подписването на новите правителствени икономически и финансови цели завърши късно през нощта в четвъртък срещу петък, но все още няма данни за прогнозите за икономически растеж или публичен дълг.