Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АГ) ще се издигне до втора политическа сила в страната, ако днес се проведат избори за парламент. Това става ясно от социологическо проучване на ARD-DeutschlandTrend, публикувано в петък. Данните също така показват, че подкрепата за консервативния блок на канцлера Ангела Мерекл спада до ново дъно.
Одобрението на Християндемократическия съюз (ХДС) и баварската му сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС) достига рекордно ниските 28%, което представлява понижение с един процентен пункт спрямо предишното проучване на 6 септември.
Меркел, която е начело на Германия от 2005 г. насам, едва успя да избегне провала на управляващата коалиция, в която участва и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), през юни след спор между ХДС и ХСС заради миграционната политика.
Поредният спад в подкрепата, който съпътства и нов разкол сред консерваторите, се случва след скандала с отстраняването от длъжност на ръководителя на германското контраразузнаване Ханс-Георг Маасен заради обвинения срещу него в симпатии към крайната десница.
В крайна сметка той бе назначен за заместник-министър във вътрешното ведомство, оглавявано от лидера на ХСС Хорст Зеехофер. Определеният като лош компромис позволи на консервативния блок да изглади макар и временно различията си, които продължават да спъват работата на коалицията.
Антиимиграционната АГ, която застана зад Маасен и определи отстраняването му като заплаха за националната сигурност, на свой ред увеличава подкрепата си с два пункта до рекордните 18%.
Това би я направило втората най-голяма партия в Бундестага, изпреварвайки дори ГСДП, която получава 17%.
В същото време паралелно проучване на агенция INSA показа, че почти половината германци подкрепят идеята за нови избори, хвърляйки светлина върху недоволството, причинено от кризата с Маасен, която успя да подкопае авторитета на Меркел. Една трета от допитаните са против нов вот.
На федералните избори миналия септември блока ХДС/ХСС спечели 32,9% от избирателското одобрение, а АГ за първи път получи място в националния парламент с подкрепата на 12,9% от избирателите. Така крайнодясната партия стана трета политическа сила след ГСДП, които взеха 20,5%.