fallback

Италия дава признаци на готовност, че ще играе по правилата на ЕС

На днешната среща между премиера на Италия, неговите заместници и министъра на икономиката ще се обсъжда държавният бюджет за 2019 г.

22:54 | 17.09.18 г. 1

Италианският министър на икономиката Джовани Триа се надява правителството да успее да ограничи бюджетния дефицит на страната до 1,6% от брутния вътрешен продукт, съобщава CNBC.

Очаква се днес да се проведе срещата между Триа, италианския премиер Джузепе Конте и неговите заместници – Луиджи ди Майо и Матео Салвини, за да бъде обсъден държавният бюджет за 2019 г.

Срещата е тясно свързана с ангажимента на Италия да представи в най-скоро време бюджетен план за следващата година пред Европейската комисия (ЕК), която тя ще трябва да одобри. 

Страната остава във фокуса на финансовите пазари, евродепутатите и италианската общественост, които очакват да видят как правителството ще процедира с належащите проблеми и дали ще се придържа към обявените планове, включващи повишаване на разходите за социални помощи, намаляване на данъците и премахване на пенсионните реформи, които предвиждаха увеличаваше на възрастта за пенсиониране.

Италианският вестник Corriere della Sera съобщи в понеделник, че целта на срещата е да реши какви средства да отпусне за различните мерки, които се разглеждат.

ЕК, изпълнителното звено на Европейския съюз (ЕС), което трябва да проверява и одобрява проектобюджетите на страните от еврозоната, изисква правителствените разходи да не надхвърлят 3% от БВП на съответната страна.

Според CNBC италианският вестник е съобщил още, че министърът на икономиката Джовани Триа се стреми да ограничи ръста на бюджетния дефицит под 1,6% от БВП, което би могло да избегне конфронтация със законодателството на ЕС.

Според италианската медия правителството се нуждае от 10 млрд. евро допълнителни приходи или по-ниски разходи, за да постигне целта при ръста на бюджетния дефицит.

Тази цифра трябва да се повиши до 15 млрд. евро, ако правителството иска да приеме поне някои от мерките, обещани от управляващата коалиция, без да застраши тавана от 1,6%.

Въпреки че плановете за разходите, включително и обещанието за универсален основен доход, станаха популярни сред италианските граждани, измъчвани от строгите мерки, инвеститорите продължават да се страхуват, че въпросните мерки биха увеличили, както бюджетния дефицит на Италия, така и нейния нарастващ дълг.

За момента държавният дълг на страната възлиза на 130% от БВП, което е малко по-малко от дълга на Гърция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:30 | 29.08.22 г.
fallback