Най-голямата германска банка Deutsche Bank AG обмисля възможността да раздели основния си бизнес в холдингова компания – мярка, която ще улесни реакцията ѝ при кризи и ще я направи по-гъвкава при евентуални сливания. Това съобщават източници, запознати с преговорите, пред Bloomberg.
Банката е окуражавана от регулаторите да предприеме преструктурирането, вследствие на което може да бъдат създадени три в голяма степен независими основни подразделения, ръководени от общо управление, посочват източниците, пожелали анонимност.
Инвестиционната банка на Deutsche Bank изпитва затруднения с конкурирането със своите връстници, докато подразделението за търговия на дребно продължава да не успява да постигне значителна печалба заради раздутата си работна сила.
По-рано през април главният изпълнителен директор на финансовата институция Кристиан Севинг обяви четвъртото ѝ преструктуриране за последните три години, което беше основно фокусирано върху съкращения в инвестиционното банкиране. Въпреки това инвеститорите все още не са убедени в успеха на мерките – от началото на годината акциите на банката поевтиняха с близо 40%.
И макар ръководството на банката да не възприема промяната като основен приоритет, мнозина от мениджърите в нея вярват, че по този начин ще се увеличи стратегическата ѝ гъвкавост, посочват запознати. В същото време някои представители на едни от големите инвеститори на Deutsche Bank посочвят, че не биха имали против една по-гъвкава структура на банката.
Източниците на Bloomberg посочват, че в миналото банката отново е обсъждала възможността за превръщането си в холдингова компания, но тогава този вариант е бил отхвърлен.
Паралелно с това продължават слуховете за потенциално сливане с втората по големина германска банка Commerzbank. Според запознати в момента обмислянията за сливания са напълно теоретични и евентуално обвързване с друга банка – местна или чуждестранна, не е вероятно до края на годината.
Deutsche Bank вече предприема стъпки към по-голямо разделение на своите подразделения. Банката продаде акции на своето подразделение за управление на активи чрез първично публично предлагане през март, като също така преструктурира бизнеса си на дребно в Германия, след като по-рано сля две свои подразделения.
„Натискът за консолидиране ще нарасне значително“ в Европа, посочи Севинг в реч по-рано този месец.
В същото време по-рано днес стана ясно, че китайският държавен инвестиционен фонд, както и други олеми инвеститори, са проявили интерес към евентуално купуване на дял в Deutsche Bank от HNA Group Co., която обяви, че ще се раздели с активите си във финансовата институция, съобщава в. Wall Street Journal.
Китайският конгломерат, който е сред най-големите акционери на банката, планира да се откаже от деля си в размер на 7,6% като част от плановете си да свие портфолиото си от международни активи.
Потенциалните купувачи, които наскоро са се свързали с HNA, включват държавния фонд China Investment Corp., както и контролираните от Пекин компании Citic Group, China Merchants Group и China Everbright Group, съобщават източници. Според тях американски и европейски инвеститори също са проявили интерес към дела на Deutsche Bank.