Общият размер на отпуснатите средства по проекти в реалната икономика на държавите от Европейския съюз е достигнал 303 млрд. евро. Това представлява нарастване с 42 млрд. евро от края на 2017 г. до юни 2018 г., показват актуализираните данни на портала за Европейските структурни и инвестиционни фондове, цитирани от пресофиса на ЕК.
Изпълнението на бюджета по политиката на сближаване за периода 2014-2020 г. вече е достигнало 62% от целия планиран бюджет, като към края на миналата година този дял беше 54 на сто.
Плащанията по отделни проекти също са се увеличили до 15% от общия размер на планираните за периода, като вече са приключени инвестиции в проекти на стойност 75 млрд. евро.
България, Кипър, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Португалия, Румъния, Словакия и Испания са сред водещите държави членки по ръст на избрани проекти.
“Получените нови данни от държавите членки показват, че изпълнението на политиката на сближаване продължава с ускорени темпове, подпомагайки икономическия растеж навсякъде в Европа", заяви комисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу.
България, по 10 национални програми, се възползва от финансиране от ЕСИФ в размер на 9,9 млрд. евро, или средно 1 363 евро на човек, от бюджета на ЕС за периода 2014-2020 г., сочат още данните за България на портала за Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Най-много средства са насочени към развитието на регионите у нас - 35,6%, малко под 25% са раздадени в земеделието, 22,9 на сто - за сближаване, 14,7% - за социални дейности, по един процент - за младежите и за рибарите. Според данните от 2016 г. насам усвояването на средствата в нашата страна трайно нараства.