Големите банки в Европейския съюз трябва да бъдат под общия надзор на местните власти и Европейската централна банка, дори да не са част от еврозоната, препоръча централният банкер на ЕЦБ Витас Василаускас във вторник.
„Банков съюз за целия ЕС ще позволи централизиран подход на надзора върху всички най-големи системно важни банки на съюза, независимо дали страната, където са базирани, е част от валутния съюз", каза Василаускас, който е гуверньор на Литовската централна банка, цитиран от Ройтерс.
„Трябва да свършим по-добра работа, убеждавайки политиците в страните извън еврозоната да влязат в режим на „близко сътрудничество“ с ЕЦБ“, допълни той.
В същото време колегата му Клаас Кнот заяви в статия за списание Eurofi, че еврозоната трябва да завърши изпадналия в застой банков съюз, но само ако преди да бъдат споделени с повече страни членки, рисковете бъдат намалени.
Обмисляните мерки включват обществени предпазни мерки за схемата за гарантиране на банковите депозити и рационализиране на провизиите за ликвидност на банките, които получават помощ за спасяването си.
„Тези елементи налагат по-голямо споделяне на риска (в Европейския паричен съюз), тъй като отговорността за банкови фалити в други държави ще се споделя на европейско ниво“, казва Кнот пред списанието. „Ето защо споделянето на риска трябва да бъде предшествано от достатъчно намаляване на този риск“.
За да се случи това, нивото на необслужваните заеми, държани от банките, трябва да бъде понижено, а връзките на кредиторите с местните правителства също трябва да бъдат намалени, например чрез такси, ако държат твърде голям държавен дълг на определена страна, каза Кнот, който е ръководител на Холандската централна банка.