Ръководството на Европейския съюз при управлението на Жан-Клод Юнкер не е спазило необходимата процедура при избора на ръководителя на администрацията на Европейската комисия, като по този начин е било подкопано общественото доверие. Това става ясно от заключенията на европейския омбудсман Емили Орайли във връзка с разследването за назначението на генералния секретар на ЕК Мартин Селмаир.
Според Орайли налице са четири случая на лошо управление вследствие на неспазване на законодателството, съобщава агенция Ройтерс.
Става въпрос за пазенето в тайна на предстоящото пенсиониране на предишния генерален секретар, „изкуствената спешност“ за попълването на мястото, за което не е имало кандидатура от никой от 27-те комисари от държави членки, и назначаването на Селмаир за заместник на предшественика му малко преди да поеме неговия пост.
Омбудсманът също така разкритикува останалите европейски комисари за това, че не са повдигнали въпроса защо Юнкер бърза да назначи Селмаир.
Заключенията на омбудсмана идват на фона на разпалването на битката за наследник на председателя на ЕК след европейските избори през 2019 г. и са пореден удар по образа на ръководството на общността.
В тях е включена и препоръка за преразглеждане на процеса по избора на германеца Селмаир, чийто стил на работа му спечели много почитатели и врагове в Брюксел, посочва още Ройтерс.
„Нашето разследване … показва точните стъпки, които Комисията е предприела, за да накара процеса по назначаването да изглежда нормален“, заяви още омбудсманът в изявление. Според регулатора това застрашава европейските административни стандарти, вследствие на което и общественото доверие.
Юнкер, който е бивш премиер на Люксембург, ще се оттегли от поста по-късно следващата година. Като служител на администрацията Селмаир ще запази поста си начело на 30 000-членната администрация в Брюксел по време на преходния период, но може да бъде сменен от наследника на Юнкер.