fallback

Нова служба за киберсигурност ще пази Германия от хакерски атаки

Структурата ще започне да функционира в началото на следващата година, в нея ще работят 100 служители и ще има бюджет за пет години в размер от 200 млн. евро

10:23 | 30.08.18 г.

Германия планира да създаде служба за киберсигурност, която да защитава държавата и частните лица от хакерски атаки, предаде ДПА, като се позова на изказване вчера на германския вътрешен министър Хорст Зеехофер.

Службата за иновации в областта на киберсигурността ще започне да функционира в началото на следващата година и първоначално ще разполага със 100 служители и бюджет за пет години в размер от 200 млн. евро., допълва БТА. Основната цел на новата служба ще бъде да поощрява изследователски проекти за киберсигурност.

"Трябва да бъдем по-бързи от хакерите и престъпниците", заяви министърът на отбраната Урсула фон дер Лайен и подчерта спешната нужда от "технологичен напредък" в борбата с кибератаките. На въпроса дали Германия си е поставила за цел да стане независима от САЩ в тази област, Фон дер Лайен отговори, че "ние сме близки съюзници, но също така се нуждаем от увереност в себе си и от технологична независимост". Германският министър на отбраната отбеляза също, че инициативата на страната ѝ ще засили и ролята на Европа в НАТО. 

Само преди година от правителствен доклад стана ясно, че Германия е голяма цел за шпиониране и кибератаки от чуждестранни правителства като Турция, Русия и Китай. Индустриалният шпионаж струва на германската индустрия милиарди евро всяка година, като малките и средните предприятия често са най-губещите, обяви през юли 2017 г. Службата за защита на конституцията на Германия в годишния си доклад. 

В текста се подчертава, че има „значителното засилване“ на шпионажа от страна на Турската агенция за чуждестранен шпионаж в Германия през 2016 г. след опита за преврат на 15 юли. В документа се посочва и че Русия иска да повлияе на парламентарните избори, които се проведоха на 24 септември миналата година.

Още тогава министърът на вътрешните работи Томас де Мезиер, който заемаше поста по това време, заяви, че правителството работи в тясно сътрудничество с индустрията за по-добрата защита на германските фирми, като най-засегнатите сектори са оръжейната индустрия, космическата и автомобилната индустрия, както и научноизследователските институти. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:05 | 10.09.22 г.
fallback