Европейският съюз е готов да предложи на Великобритания безпрецедентно близко партньорство, след като страната излезе от блока, но няма да позволи нищо, което би отслабило единния пазар. Това заяви главният преговарящ на Брюксел Мишел Барние, цитиран от Ройтерс.
Двете страни тепърва трябва да постигнат споразумение за отношенията си след развода, като преговорите неведнъж бяха забавяни. По-рано днес стана ясно, че двете страни са се отказали от крайния срок, който си бяха задали до октомври, като очакванията са това да стане най-късно до средата на ноември.
„Готови сме да предложим на Великобритания партньорство, каквото не е имало с която и да е било друга трета държава“, заяви Барние пред репортери в Берлин след среща с германския министър на външните работи Хайко Маас. По думите му това партньорство би могло да включва и отношения в сферите на външната политика и сигурността.
„Ние уважаваме съвестно британските „червени линии“. В замяна те трябва да уважават това, което сме“, посочи още той и допълни, че не съществува единен пазар „a la carte“, или по избор.
В същото време британското правителство продължава с подготовката си за сценарий без сделка, като по-рано тази седмица британският премиер Тереза Мей заяви, че „няма да е краят на света“, ако не се стигне до сделка преди излизането от ЕС през март 2019 г.
Според британския министър за Brexit Доминик Рааб основни пречки пред сключването на договор остават въпросите за статута на ирландската граница и споделянето на информация. Той също така потвърди наличието на риск от т. нар. твърд Brexit, който съществува на различни нива – от провеждането на преговорите до ратифицирането на евентуалния договор от страните членки на ЕС или Европейския парламент.
Рааб също така посочи, че ако се стигне дотам, Великобритания би могла да замрази някои от своите плащания към ЕС.
В рамките на споразумението между Брюксел и Лондон за преходния период Великобритания се съгласи да плати на ЕС сума между 35 и 39 млрд. евро през идните десетилетия, но според Рааб не всички средства са обвързани с правни задължения.