Анкара и страните от Западна Европа изглежда продължават задълбочаването на процеса по двустранно затопляне на отношенията, след като през последните дни високопоставени държавни представители от Германия, Франция и Турция се защитиха взаимно в лицето на общата заплаха от търговски конфликти със САЩ.
Един от най-ясните сигнали за това стана изказването на турския финансов министър и зет на президента Реджеп Ердоган – Берат Албайрак, който посочи, че Турция иска да отведе отношенията си с Европейския съюз в нова фаза, в период, в който търговските отношения с блока са по-важни.
В изказване по време на пресконференция със своя френски колега Брюно льо Мер Албайрак подчерта, че скорошните едностранни действия на САЩ са показали, че отношенията между Турция и ЕС са по-важни от всякога.
В рамките на общото им изявление и двамата министри подчертаха важността на турско-европейските отношения, съобщава в. Hurriyet Daily News.
„Искаме да отведем отношенията с Европейския съюз в нова фаза“, каза турският представител, според когото страната му се надява да увеличи търговията си с Париж, която в момента е в размер на 14 млрд. евро, до 20 млрд. евро.
От своя страна Льо Мер посочи, че е „в интерес на всички – на Франция, на Турция, на Европа“ ситуацията в мюсюлманската държава да се стабилизира.
Албайрак също така посочи, че двамата министри са разговаряли и за това да бъдат предприети съвместни действия по отношение на американските атаки на търговския фронт срещу Турция и ЕС.
Своята подкрепа за Турция изрази и германският министър на икономиката Петер Алтмайер.
„Не може да имаме интерес от дестабилизирането на държава като Турция с население от 80 млн., която също приема около 4 млн. бежанци“, посочи той в отговор на граждански въпрос по време на мероприятие в своето министерство.
Политическото и търговско напрежение между Анкара и Вашингтон разтревожи пазарите по-рано този месец, след като страните увеличиха реципрочно митата върху редица свои вносни стоки, а САЩ наложи допълнителни санкции срещу турски държавни представители заради задържането на американския пастор Андрю Брънсън, обвинен в тероризъм.
Силно засегната от напрежението се оказа турската лира, която поевтиня драстично спрямо долара и заплаши да разпростре ефектите си и върху други валути.
Алтмайер, който е един от близките съюзници на канцлера Ангела Меркел, не отхвърли възможността за предоставяне на помощ за Турция, но наблегна на това, че ситуацията все още не е достигнала до този етап. „Не смятам, че в момента сме в ситуация, където трябва да вземем конкретни решения за финансова или икономическа помощ“, заяви той.
Сигнал за подкрепа дойде и от друго място в Берлин, а именно от министъра на външните работи Хайко Маас, който също отправи критика към САЩ заради ограниченията срещу търговски партньори като Турция, Китай и Русия.
„Политиката на санкции на Вашингтон принуждава нас, европейците, да формулираме отговор, тъй като ние, Германия и Европа, сме засегнати, когато САЩ внезапно и едностранно налага често неуточнени санкции срещу Русия, Китай, Турция и – може би, в бъдеще и срещу други важни търговски партньори“, посочи той по време на годишната Конференция на посланиците в Берлин.
Маас се очаква да посети Турция на 5 и 6 септември, където ще се срещне със своя колега Мевлют Чавушоглу и други високопоставени представители на властта в Анкара.
Неговата визита се случва седмици преди официалното посещение на Реджеп Ердоган в Германия на 28 и 29 септември.