fallback

Берлин постави цена на икономическата си помощ за Турция

Германия ще поиска политически и законодателни промени от Анкара, ако се стигне до молба за икономическа подкрепа

22:32 | 21.08.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германското правителство ще поиска осъществяването на политически промени от турския президент Реджеп Ердоган в замяна на евентуална помощ за стабилизирането на турската икономика. Това съобщи един от членовете на германската парламентарна комисия по международни отношения в интервю за Bloomberg.

„Имаме общи интереси що се отнася до миграционната политика, но също така имаме големи различия“, заяви Юрген Харт от Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел. По думите му Германия иска Анкара да уважава медийната свобода, да освободи германците, арестувани по политически причини, и да се въздържа от разпалване на войната в Сирия.

Турската валутна криза резонира особено силно в Германия – най-големият турски икономически партньор и дом на близо 3,5-милионна турска общност. Двустранната търговия между Германия и Турция миналата година е възлизала на близо 37 млрд. евро. Меркел и ЕС се нуждаят от благорозположението на Турция и във връзка със миграционното споразумение, в рамките на което страната спира потока от мигранти към Европа в замяна на сумата от 6 млрд. евро.

И макар от официален Берлин все още да няма предложение за помощ, двустранните отношения подчертават високите залози на предстоящото посещение на президента Реджеп Ердоган през септември в Германия.

Харт също така даде да се разбере, че първото място на Запад, към което Турция трябва да се обърне, ако иска подкрепа, е Международният валутен фонд (МВФ), а не Германия или Европейския съюз.

Въпреки това по-рано тази седмица правителството на Меркел опроверга съобщения на изданието Der Spiegel, че германският финансов министър Олаф Шолц е призовал турския си колега Берат Албайрак да потърси помощ от МВФ.

Турция и Германия значително влошиха двустранните си отношения през последните години след поредицата държавни чистки на Анкара, последвали опита за преврат в страната от 2016 г., по време на които в затвора отидоха и някои германски граждани. Междувременно Ердоган на няколко пъти отправи остри критики към властите в Берлин, стигайки до там да ги оприличи с нацисти.

Въпреки това германската покана за гостуването на турския президент на 28 септември представлява затопляне на отношенията и подчертава това как действията на американския президент Доналд Тръмп на икономическия фронт карат двете страни да преосмислят отношенията си. Миналата седмица Меркел бе домакин и на двустранна среща на четири очи с руския президент Владимир Путин – първата от над пет години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:47 | 03.09.22 г.
fallback