Очаква се Великобритания да остави вратата отворена за банките от Европейския съюз и инвеститорите след Brexit в опит да запази финансовото господство на Лондон в световен мащаб, независимо дали има излизане от съюза с добра сделка, твърдят банкери и представители на индустрията, съобщава Ройтерс.
Нервите на Лондонското сити бяха опънати през миналия месец, когато правителството на Обединеното кралство предложи търговията с финансови услуги в бъдеще с ЕС да бъде въз основа на реципрочни договорености. Банкерите се притесняваха, че ако ЕС не даде на Великобритания широк достъп до пазара, Лондон ще наложи ограничения на банките от ЕС или дори ще затегне надзора над чуждестранните кредитори.
„Но след това от министерство на финансите уточниха, че не са има ли предвид точно това, тъй като е ясна каква ще е реакцията на Лондонското сити“, коментира пред Ройтерс високопоставен международен банкер в Лондон, пожелал анонимност поради чувствителността на въпроса.
От Министерство на финансите не са коментирали темата във вторник.
Банкерите изчакват да видят как банковите клонове във Великобритания и тези на Обединеното кралство в ЕС ще бъдат третирани в бъдеще без значение дали ще има сделка или не.
В знак на предпазливост от страна на Великобритания консултантите посъветваха регулаторните органи да поставят под въпрос отворения си подход към чуждестранните банки като въпрос, по който да се преговаря, но правителството не иска да прави подобно нещо, коментира старши финансов експерт.
„Независимо колко трудно може да бъде ЕС по отношение на британските фирми, които се опитват да правят бизнес Великобритания няма друг избор освен да се придържа към отворените граници“, каза Саймън Глейсън, адвокат по финансови услуги в Clifford Chance.
Британските предложения, според които Обединеното кралство и ЕС трябва да продължат автоматично да признават правилата на другата страна след Brexit, бяха изключени от ЕС, тъй като този принцип на "взаимно признаване" е един от принципите на европейския единен пазар. Фактът, че Лондон възнамерява да запази всички предимства на единния пазар и за времето след Brexit е нещо, което определено политиците в Брюксел не желаят да допуснат.
Затова засега ЕС предлага на Великобритания само "режим на еквивалентност", който се прилага за трети страни като САЩ. Британските доставчици на финансови услуги все пак ще имат достъп до пазара на ЕС, ни той би бил ограничен и може да бъде отменен в рамките на 30 дни, съгласно настоящите правила.
Лондон се притеснява и от още нещо - че този режим на еквивалентност няма да покрие достатъчно сектори на финансовата индустрия. Освен това правителството в Лондон иска да има думата какво ще се случи, ако някой ден Великобритания реши да промени финансовата си регулация.