fallback

Растящите цени вгорчават турския Курбан Байрам

Високите цени на храните бяха един от основните двигатели на инфлацията, която достигна 16% през юли

13:01 | 21.08.18 г. 13

Снимка: Ройтерс

Годината беше тежка за турските фермери, които са се събрали да продават добитъка и овцете си на импровизиран пазар в квартал Есенют в Истанбул.

Животновъдите седят под палещото слънце и чакат клиенти да дойдат в шатрите им, за да купят животно, което да сготвят тази вечер за мюсюлманския празник Курбан Байрам. Но търговията тази година не върви. „Хората идват, само за да попитат за цените и си тръгват“, казва 59-годишният Мехмед Соргун, животновъд от западната провинция Тракия. „Бизнесът е мъртъв“, допълва той.

Животновъдството, наред с по-голямата част от турската икономика, беше сериозно засегнато от валутната криза в страната, заради която лирата загуби 40% от стойността си спрямо американския долар от началото на годината, пише Financial Times.

„Цените на храната и транспорта са много по-високи, отколкото през 2017 г.“, споделя фермерът Муслум Гюлер, който пропътувал над 1000 км, за да продава животните си. „Икономическите сътресения ни нанасят тежък удар“, допълва той.

Всяка година милиони мюсюлмани по цял свят отбелязват Курбан Байрам, като колят животно заради притчата за пророка Авраам, който искал да принесе сина си в жертва на бога. По традиция две трети от месото – печено или сготвено на яхния, се споделят сред роднините и приятелите на купувача. Останалата част се раздава на бедните. Тази година обаче както купувачите, така и продавачите са притиснати заради растящите разходи.

Още преди решението на американския президент Доналд Тръмп от този месец да наложи санкции на Анкара в опит да издейства освобождаването на намиращия се в затвора американски пастор Андрю Брънсън лирата беше подложена на силен натиск заради притесненията на инвеститорите за стабилността на турската икономика.

По-високите цени на храните бяха един от основните двигатели на инфлацията, която достигна 16% през юли. Това на свой ред подложи на натиск валутата, повиши цената на вносните стоки и създаде порочен кръг на по-високи разходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:52 | 14.09.22 г.
fallback