Федералната агенция по заетостта (BA) прави положителна оценка за интеграцията на бежанците на германския пазар на труда. Очакванията на BA са надминати, поясни по време на пресконференция във вторник изпълнителният директор на агенцията Детлеф Шееле, цитиран от DPA.
Според последните данни от май повече от 300 000 души от осемте най-важни изходящи страни, от които идват бежанците, са намерили работа. Това е с 88 000 повече спрямо броя им от предходната година.
„Всичко се развива много добре“, каза Шееле. Положението на бежанците на пазара на труда не е причина според него за песимизъм. Основните страни на произход на бежанци според данните на Федералната агенция в момента са Афганистан, Еритрея, Ирак, Иран, Нигерия, Пакистан, Сомалия и Сирия.
238 000 от бежанците с постоянни работни места, а с това и мнозинството, са наети със социални осигуровки. „Това са добри данни. И са белег за това, че хората идват тук по хуманитарни причини, а не просто, за да си намерят работа тук", казва Шееле. 482 000 бежанци са били регистрирани в агенцията през юли, като търсещи работа. Тук се включват и хора, които понастоящем завършват интеграционен и езиков курс.
Почти 187 000 бежанци са регистрирани като безработни през юли. Броят е относително постоянен в продължение на месеци. Също така и данните за обучаващите се създават положителна картина, пояснява ръководителят на агенцията. Според BA почти 28 000 млади бежанци са започнали курсове. От началото на октомври 2017 г. около 35 000 кандидати са кандидатствали за стаж или курс в агенцията. „Винаги сме казвали, че онези, които са влезли в Германия като деца и юноши, имат по-добри перспективи на пазара на труда", пояснява още Шееле.
Ключов фактор по отношение на интеграцията на бежанците на пазара на труда остава придобиването на езикови познания, подчертава той. Би било нереалистично да се смята, че човек може да научи немски толкова добре за по-малко от една година, че нивото да е достатъчно добро за професионално училище. Въпреки това от агенцията са доволни от програмите за подпомагане, казва Шееле, макар че може да се направи и повече.