Турската валутна криза представлява допълнителен риск за германската икономика, освен търговските търкания със САЩ и възможността Великобритания да напусне Европейския съюз без споразумение. Това заявиха от финансовото министерство в Берлин, цитирани от Ройтерс.
Турската лира загуби близо 40% от стойността си спрямо долара от началото на годината, ударена от влошаващите си дипломатически отношения между Анкара и Вашингтон, както и заради притесненията на инвеститорите за влиянието на президента Реджеп Ердоган върху финансовата политика на страната.
Германия е вторият по големина чуждестранен инвестор в Турция, чийто най-голям търговски партньор е Европейският съюз.
„Рисковете остават, особено по отношение на несигурността около това как се развива Brexit, както и за бъдещето на американските търговски политики“, се посочва в месечния доклад на финансовото министерство. „Продължаващия дебат за митата и заплахата от търговска война задушават търговската активност“, се казва още в текста.
В доклада също така се допълва, че „икономическото развитие в Турция представлява нов, външен икономически риск“.
Въпреки тези заплахи германската икономика остава енергична, подкрепена от държавни разходи, потребителско търсене, ниски лихвени проценти, силен пазар на труда и увеличаващи се заплати, посочват още от министерството.
Също така има очаквания компаниите да увеличат инвестициите си, тъй като световната икономика остава в добра форма, независимо от търговската война, се казва в текста.