fallback

Сривът на рублата удря руснаците по джоба, но не подкопава подкрепата за Путин

Руснаците изглеждат по-склонни да обвиняват Запада за проблемите си, отколкото ръководството на държавата

16:45 | 15.08.18 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Алексей Николаев - един от над 56-те милиона руснаци, които преизбраха президента Владимир Путин през март - вече се опитва да пресметне какво вероятно ще му струва отслабването на рублата: по-малка покупателна способност в чужбина, по-високи цени в страната и поредно затягане на колана.

56-годишният Николаев - графичен дизайнер, който обича пътувания в чужбина и вносни вина - обаче обвинява Запада, а не Путин, за тези несгоди и не съжалява, че е гласувал за политик, който според него е правилният човек да преведе Русия през тези трудни времена, посочва агенция Ройтерс в свой материал, цитиран от БТА.

„Болезнено и неприятно е, но това няма да промени моята политика, - каза Николаев за това, че рублата загуби 10 процента от стойността си спрямо долара от края на юли насам, главно в резултат на новите американски санкции срещу Русия.

Мнението на Николаев, че Путин не е виновен, се споделя масово от руснаците според Степан Гончаров - социолог в центъра за проучвания на общественото мнение „Левада“.

„Хората наистина не разбират динамиката зад (тези процеси) и президентът традиционно е предпазен от критика“, каза Гончаров пред Ройтерс.

Сриващата се рубла причинява негативи за някои хора в Русия. Цените на вносните стоки вероятно ще се повишат. Почивките в чужбина също поскъпват.

Според Ирина Турина, говорителка на Съюза на руската туристическа индустрия, туроператорите са отчели миналата седмица спад от 10-15 процента на търсенето на ваканционни пакети заради слабата рубла. „Хора, които още не са платили цялата цена за почивката си, бързат да платят остатъка, макар да не са длъжни да го правят“, каза Турина пред Ройтерс. „А други, които все още не са купили ваканционни пакети, решават да изчакат“, казва тя. „Въпросът не е само да си платиш почивката, а и в това, че ще трябва да харчиш пари, когато пристигнеш там, и хората взимат долари", допълва Турина.

Оптимистично настроение

Въпреки всичко налице са ранни и анекдотични признаци, че много руснаци, отдавна свикнали с колебанията на националната валута, понасят стоически и дори с предизвикателно пренебрежение срива на рублата.

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова каза миналата седмица, че санкциите срещу Русия нямат нищо общо с поведението на Москва на места като Украйна или Сирия, а са мотивирани от стремежа на САЩ да притискат икономическите си съперници. Това мнение се споделя от много руснаци, които от години гледат и слушат държавната телевизия и възприемат антизападната реторика на Кремъл.

Други руснаци просто гледат бодро на спада на рублата, който изненада мнозина, защото те знаят и по-лошо. „Нищо не е вечно, нещата някак ще се променят“, каза московчанинът Генадий Цуркан. „Нещата винаги се променят към по-добро. Мисля, че няма да чакаме дълго това време, уверен съм“, допълва той.

Спадът на рублата далеч не е така тежък, както при валутната криза след 2014 г., когато икономическият спад съвпадна с последствията от руската анексия на украинския полуостров Крим. Русия сега е значително по-слабо уязвима от колебанията на рублата, отколкото преди 4 години.

Оттогава руските компании понижиха чуждестранните си заеми, държавата намали сумите които са ѝ необходими от западните дългови пазари, а страната внася по-малко стоки, за които трябва да плаща в долари.

Все още високият рейтинг на одобрение на Путин бележи спад през последните няколко месеца, но социолозите свързват това с непопулярните предложения за пенсионна реформа, а не със слабостта на рублата. Те казват, че отслабването на валутата може да засили зараждащото се чувство на недоволство сред някои руснаци, породено от пенсионната реформа, но не е ясно дали това ще катализира протести и дали ще повлияе върху политическия пейзаж, в който Путин доминира повече от 18 години.

„Ако се появи някакъв ефект, той ще бъде непряк, като ще подсили недоволството от влошаващия се жизнен стандарт“, каза Гончаров от „Левада“.

Николаев, подкрепящият Путин графичен дизайнер, бе по-философски настроен. „То е като със слънцето и снега. Не мога да им повлияя. Може би трябва да премина на друга марка вино. Или пък да си купя един вместо два чифта обувки. Това е неприятно, но не чак толкова“, смята той.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:52 | 14.09.22 г.
fallback