Русия има паричен режим, наподобяващ валутен борд, но без фиксиран курс. По закон руската централна банка има задължението да държи обезпечение на руската рубла в чуждестранни активи, а обезпечението се натрупва за сметка на продажбата на нефт и природен газ. Това коментира по БНР финансистът Емил Хърсев по повод руската позиция за долара.
Той обясни, че до момента световните борси са базирани в долари, а руската централна банка поддържа тези резерви предимно в американски долари, като по този начин си спестява курсовия риск. „Сега обаче по поръчение на президента икономическият блок на правителството прави нещо като парична реформа и променя структурата на това валутно покритие на рублата. На един по-дълбок план вероятно имаме и работа с разсъждения на тема предпазване от политически риск – правителството на САЩ да наложи на Руската федерация възбрани, подобни на тези, които виждахме в Иран. Причини ще се намерят, поводи също", обясни експертът.
По думите му, вместо в долари, могат да преминат в някаква структура на управляем портфейл от различни валути.
"Дълги години авоарите на Иран в САЩ и в правителствени ценни книжа, и в банки бяха блокирани. Едно подобно блокиране би се отразило много опасно на руския валутен пазар и затова, разбира се, правителството и Централната банка на Русия в момента правят възможното, за да го избегнат, да избегнат такъв риск", допълни финансистът.
Запитан дали са възможни съгласувани действия между Москва и Пекин, Хърсев отбеляза, че никой не би могъл да каже как точно ще става и дали изобщо ще има такава промяна на китайския валутен резерв.
„Там вече наистина бихме могли да говорим за действия, съпоставими с война, разбира се, на полето на икономиката, тъй като натрупването на този резерв е свързано въобще с поддържането на търговията между Китай и САЩ.
Инвестирането на излишъка в САЩ е договорено. Промяната на този режим би означавало нарушение на договора между САЩ и Китай. Не мисля, че Китай би рискувал основния си външен пазар с подобни непремерени действия“, каза още Хърсев.
Според него в следващите 5 до 10 години ще има бавно, постепенно пренасочване и на търговските потоци, и на структурата на валутните резерви в различни валути.