Германската икономика набра по-голяма от очакваното инерция през второто тримесечие на годината, насърчена от по-високите разходи на домакинствата и държавата. Данните, публикувани във вторник, показват също, че най-голямата европейска икономика продължава да се движи нагоре въпреки търговската несигурност.
Брутният вътрешен продукт в страната е нараснал с 0,5% на тримесечна основа, заявиха от Федералната статистическа служба. Това е над прогнозата на експерти за Ройтерс от 0,4%.
Данните показват и преразглеждане във възходяща посока на резултатите за първите три месеца на годината до 0,4% от 0,3%.
„Въпреки всички пророчества за гибел подемът не само е налице, но и нараства“, посочва икономистът Александър Крюгер от банка Bankhaus Lampe. Според него за момента доброто представяне е „малко вероятно да бъде забавено от международните търговски спорове или от прегряване“. Въпреки това обаче Крюгер предупреди, че митническият спор със САЩ хвърля сянка върху прогнозата за втората половина на годината.
На годишна база германската икономика е нараснала с 2% от април до юни. Тук обаче резултатите са под очакванията на Ройтерс за 2,1%.
Според статистическата служба икономическият ръст се дължи основно на по-голямото увеличение в разходите на домакинствата и засиленото държавно потребление. Допълнителен тласък дават и инвестициите.
Износът също се е увеличил, но представянето му е засенчено от дори още по-голям скок при вноса, което означава, че нетната търговия не е допринесла за общия икономически ръст.
Данните подчертават постепенна промяна в германската икономика от традиционния ориентиран към износа модел към такъв, в чиято основа е вътрешното търсене, тласкано от рекордно високата заетост, увеличаващите се заплати и бумът в строителството.
„Германската икономика премина на по-висока предавка и набра скорост, особено през пролетта“, посочва анализаторът на Unicredit Андреас Рийс.