fallback

Вирусът на африканската чума по свинете разболя бизнеса на румънските фермери

Опасността от проникване на заболяването в България е от умерена до висока, зави специалист

12:51 | 26.07.18 г. 1

Епидемията от африканската чума по свинете през последните седмици засегна бизнеса на румънските фермери, които са принудени да пожертват хиляди животни. Над 3 000 прасета бяха умъртвени в окръг Браила заради вируса, а властите обявиха, че евтаназията на животни ще продължи в следващите дни, съобщи агенция „Медиафакс“.

Румънските фермери са засегнати заради големия брой прасета, които са принудени да пожертват, и някои обявиха, че ще се откажат от този бизнес. Например производителят на колбаси "Карнипрод Тулча" - бизнес за 18 млн. евро, ръководен от Николае Чуляк, обяви, че ще се откаже от отглеждане на прасета.

Засега са умъртвени 29 хил. от неговите животни, но те ще станат 45 хил. Производителят трябва да унищожи и 500-600 тона свинско месо на склад.

„Тук сме в критична зона в близост до Делтата на Дунав. В бъдеще ще купуваме свинско месо от други производители", заяви Николае Чуляк пред в. "Зиарул финанчиар", предаде БТА.

Фермерите предупредиха, че над 65 хил. прасета следва да бъдат пожертвани в цялата страна заради вируса, който е открит и в окръзи като Сату Маре, Бихор, Констанца, Яломица, Браила. Най-новото огнище бе открито в сряда в окръг Сълаж и това ще повлияе за увеличаване на вноса.

Според данни на Евростат през първите четири месеца на 2018 г. вносът на свинско месо е нараснал с 30% спрямо предходната година, достигайки до над 140 млн. евро през април 2018 г. През 2017 г. румънците са консумирали свинско месо от внос на стойност 475 млн. евро.

В средата на юли румънските власти поискаха помощ от ЕС за фермерите, засегнати от вируса.

До този момент в България не е констатирана африканска чума по свинете. Заболяването не е опасно за хората, то засяга единствено свинете, коментира пред БНР главен асистент Роман Пепович от Лесотехническия университет в София, специалист по инфекциозна патология.

„Заболяването се причинява от вирус, който е много устойчив в околната среда и се запазва продължително време в свинското месо – в охладено състояние до 140 дни, а в замразено състояние вирусът консервира с години. Той не е опасен, когато месата са претърпели термична обработка“.

Пепович подчерта, че в световен мащаб няма разработени ваксини и методи за терапия.

Всякакви превантивни мерки са удачни срещу тази много опасна болест, която може да нанесе големи щети на страната, коментира Роман Пепович по повод оградата, която се изгражда на границата. По думите му трябва да се засилят мерките за контрол и превенция.

„Заболяването проникна в Румъния. Това прави опасността от проникване на заболяването на наша територия от умерена до висока".

За чумата по дребните преживни животни Роман Пепович коментира: „Най-голямата опасност е да изтървем заболяването и то да се разпространи на по-голяма територия и по този начин да се компрометират досегашните мерки“.

До момента по помощта de minimis за общините в Ямболско и Бургаско, засегнати от чумата по дребните преживни, са изплатени близо 2,05 млн. лева на 364 стопани, съобщи Държавен фонд „Земеделие“.

Обезщетения ще получат не само стопаните на евтанизираните животни, но и всички останали, които нямат право да продават мляко и месо, тъй като фермите им са  в пограничената зона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:36 | 13.09.22 г.
fallback