Германски секторни асоциации предупредиха днес преди срещата на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер с президента на САЩ Доналд Тръмп, че митата, които Вашингтон наложи или заплашва, че ще наложи, ще навредят на самата Америка, предаде Ройтерс.
Позовавайки се на опасения за националната сигурност Вашингтон въведе на 1 юни мита върху стоманата и алуминия, внасяни от ЕС, Канада и Мексико. Тръмп сега заплашва да наложи мита и на автомобилите и автомобилните части, внасяни от ЕС. Юнкер ще обсъди търговията с Тръмп на среща в сряда.
Митата под маската на притеснения за националната сигурност трябва да бъдат премахнати, заяви ръководителят на Германската промишлена асоциация (BDI) Дитер Кемпф. Юнкер трябва да каже на Тръпм, че САЩ ще си навредят с митата върху колите и автомобилните части, каза той пред в. "Велт ам зонтаг".
Германският автомобилен сектор дава работа на над 118 000 души в САЩ, а 60 процента от това, което произвеждат се изнася. Европа не трябва да се оставя да бъде изнудвана и трябва да изглежда уверено в САЩ, допълни Кемпф.
Германският министър на икономиката Петер Алтмайер каза пред пред националното радио "Дойчландфунк" днес, че се надява да може да се намери решение, приемливо и за двете страни. За нас това означава, че защитаваме отворените пазари и ниските мита, уточни той.
Алтмайер допълни, че възможността САЩ да наложат мита върху вноса на автомобили е много сериозна и подчерта, че намаляването на митата в света през последните 40 години и отварянето на пазарите е донесло много ползи на гражданите.
Представители на ЕС се опитват да намалят очакванията за резултатите от разговорите на Юнкер с Тръмп и отхвърлят предположенията, че председателят на ЕК може да отиде във Вашингтон с нов план, с който да бъдат подобрени отношенията.
Президентът на Асоциацията на германските търговско-промишлени камари (DIHK) Ерик Швайцер каза пред "Велт ам зонтаг", че германската икономика от десетилетия разчита на отворените пазари и на устойчива световна търговска система, но по думите му всеки ден германските компании усещат, че трансатлантическият разрив става все по-голям.
(БТА)