fallback

Възможен ли е нов разрив в германската коалиция заради НАТО?

„Не изключвам нов разрив в управляващата коалиция“, прогнозира пред „Хоризонт“ д-р Хенинг Риике от Германското дружество за външна политика

10:56 | 14.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германия няма да изпълни условието, поставено от Доналд Тръмп за незабавно увеличение на военния бюджет. Това заяви германският министър на финансите от социалдемократическата партия Олаф Шолц. 

„Не изключвам нов разрив в управляващата коалиция“, прогнозира пред „Хоризонт“ д-р Хенинг Риике от Германското дружество за външна политика, цитиран от БНР.

По думите му дискусията по тази тема тепърва предстои в Германия.

„Канцлерът Меркел трябва да защити исканията за повече пари за отбрана, но трябва да е пределно ясно - Германия сама се е вкарала в този капан, защото се е ангажирала с целта от Уелс да заделя 2 % от БВП за отбрана, а все още е далеч под тази сума“, заяви Риике.

Експертът също така подчерта, че и в редиците на социалдемократите има политици, които знаят, че залогът в момента не е само балансираният държавен бюджет, а „националната сигурност и дееспособността на НАТО във времена, когато имаме нужда от Алианса“.

Според него най-големият проблем по въпроса с увеличения бюджет е това да се обясни на германците, че заделянето на повече пари за НАТО не е заради настояването на американския президент Доналд Тръмп, а „защото така трябва“.

Густав Гресел от Европейския съвет по външна политика коментира за предаването „Събота 150“, че свеждането на НАТО до финансов спор води до задънена улица.

„Дискусията за финансите е контрапродуктивна, защото отвлича вниманието от далеч по-важния въпрос за бойните способности на НАТО. Обявената цел от 2% от БВП е само едната страна на медала. Друга важна цел са 20% от военния бюджет, които трябва да се инвестират във въоръжение“, посочи той, цитиран от БНР.

По думите му стойността от 2% от БВП са били определени „произволно“, за да може да се спре трайното съкращаване на разходите за отбрана, започнало след края на Студената война.

„Междувременно обаче живеем в други времена и отбранителното планиране е напълно възможно. Ако погледнем източния фланг на НАТО, знаем съвсем точно, каква сила е разположила Русия. Това улеснява значително планирането в рамките на НАТО. Т.е. колко и какви военновъздушни, сухопътни и военноморски сили къде и за колко време могат да бъдат дислоцирани. Тези абстрактни 2% трудно могат да бъдат обяснени на избирателите и данъкоплатците. Още повече, че Тръмп настоява изключително агресивно за тях“, посочи още Гресел.

Според него това важи с особена тежест за Германия, където коалиционният партньор на Меркел, Социалдемократическата партия, традиционно настоява за свиване на военните бюджети и сега аргументира пред обществеността е, че не трябва да се поддават на Тръмп. Според Густав Гресел Бундесверът се оказва заложник на този абстрактен дебат, защото има нужда от по-голямо финансиране, но не го получава. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:02 | 06.09.22 г.
fallback