В началото на американския сезон на корпоративните отчети оптимизмът завладя европейските фондови пазари. Положително на настроението се отрази и още по-отслабналото евро. Очакваните с нетърпение финансови данни на JP Morgan, Citigroup и Wells Fargo обаче не представляваха сериозен акцент за европейските борси, които приключиха последните за седмицата сесии на по-високи нива при тънки маржове, следвайки повишението на световните пазари и възползвайки се от затишието в търговската война между САЩ и Китай, предава DPA.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи сесията с ръст от 0,17 на сто, като всички важни борси са на положителна територия. Периферните пазари се сбогуваха със седмицата със смесени чувства. По отношение на отделните сектори, повечето индустрии са или с ръстове, или без изменение.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 добави 10,54 пункта към стойността си до равнище от 76661,87 пункта. Парижкият CAC 40 напредна с 0,38%пункта до ниво от 5429,20, а в Германия DAX завърши сесията с ръст от 0,38% и достигна равнище от 12540,73 пункта.
Другият европейски индекс - EuroStoxx 50, не успя да задържи първоначално високия си ръст и приключи с нарастване от 0,26 на сто до 3454,54 пункта. Заради временния си срив в сряда водещият индекс на еврозоната приключва седмицата с умерен плюс от 0,2 на сто.
„Смесената, макар и скромна, реакция тази сутрин на съобщенията за печалбите на трите най-големи банки в Америка изглежда предвещава разнороден сезон на отчетите“, казва Джеръми Клейн, главен пазарен стратег във FBN Securities.
JP Morgan Chase обяви по-добри от очакванията печалби и продажби, след като приходите й от търговия нараснаха с 13% през второто тримесечие на годишна основа. В същото време Citigroup съобщи за по-добра от очакваното печалба, но по-слаби приходи от прогнозите за тримесечието. Книжата на JP Morgan леко поскъпват, докато тези на Citgoup губят над 1% от стойността си.
Wells Fargo обаче не успя да отговори на очакванията за печалбата и приходите си, тъй като големият счетоводен скандал продължава да се отразява на компанията. Банката съобщи, че платени данъци на стойност 481 млн. долара също са подложили резултатите ѝ на натиск. Акциите на банката поевтиняват с 3% в началото на борсовата търговия.
Корпоративните новини в Европа обаче бяха дефицит. Акциите на френската група за луксозни стоки LVMH поскъпнаха благодарение на позитивните изказвания на анализатори с 2,28% и поведоха EuroStoxx. Така например Фред Шпиърс от швейцарската банка UBS твърди, че краят на фазата на нарастващите пазарни очаквания все още не е достигнат. Пирал Дадхания от анализаторската къща RBC подчерта като положителен факт нарастващото присъствие на французите в социалните медии и онлайн платформите. На валутните пазари курсът на еврото спрямо долара достигна най-ниското си ниво от осем дни насам до 1,1627 долара, докато доларовият индекс спрямо кошница от основните валути приближи най-високото си ниво от десет дни насам.
Очаква се Федералният резерв да публикува новия си доклад за паричната политика, а идната седмица председателят на Фед Джером Пауъл ще бъде изслушан от Комисията за финансови услуги в Камарата на представителите и от Банковата комисия на Сената.