Рим може да спре най-мащабното търговско споразумение на ЕС в последните години - CETA, става ясно от думите на вицепремиера на Италия Луиджи ди Майо, пише Ройтерс. Той обяви, че страната няма да ратифицира споразумението за свободна търговия с Канада.
Договорът трябва да бъде ратифициран от италианския парламент. Ди Майо обаче е категоричен, че мнозинството няма да го подкрепи, а причината е протест на италианските земеделски производители.
Ди Майо е лидер на антисистемното движение "Пет звезди", което влезе в управлението на Италия след последните избори.
Ройтерс отбелязва, че CETA е най-мащабната търговска сделка на Европейския съюз в последните години. През 2015 година страните от общността подписаха подобен договор с Южна Корея. Търговските споразумения влизат в сила след одобрение и ратификация от всички страни в ЕС.
В "Пет звезди" обаче настояват, че трябва да бъдат опазени специфичните храни на Италия и затова и се обявяват срещу договора с Канада. Страната всъщност има най-много регистрирани защитени храни в ЕС, сред които са сиренето пармеджано, прошуто и т.н. По силата на CETA 40 от тези географски означения ще бъдат признати от Канада. Общият брой на защитените храни от Италия обаче е почти 300.
Критици на споразумението изразяват и опасения относно начина на отглеждане на животни в канадските ферми и съответно - за качеството на свинското и телешкото месо.
Поддръжниците на CETA твърдят, че документът ще стимулира европейската икономика и ще носи ползи на стойност 12 млрд. евро годишно.