Страните от Европейския съюз ще запазят единна позиция спрямо повишаването на вносните мита за европейски продукти от САЩ и това е правилната стратегия, заяви френският министър на икономиката и финансите Брюно льо Мер преди началото на срещата на икономическите и финансови министри от общността, предаде ТАСС.
Всички разбират, че единството на европейските държави е правилният отговор срещу вдигането на митата. Между страните от ЕС има единство и сме решени да го запазим, подчерта той, цитиран от БТА.
Министърът посочи също, че е разговарял с германския си колега Петер Алтмайер по въпроса за американските мита, включително тези, които могат да бъдат въведени за продукция на европейските автомобилостроители.
Никой и никога няма да раздели Германия и Франция. И никой няма да раздели страните от ЕС, заяви Льо Мер.
САЩ въведоха от 1 юли мита от съответно 25 процента и 10 процента за вноса на стомана и алуминий от ЕС. Брюксел отговори с контрамерки срещу широк списък американски стоки.
В същото време днес стана ясно, че САЩ са отхвърлили искането на Франция за отстъпки за нейни компании, работещи в Иран, които Париж поиска, след като президентът Доналд Тръмп наложи санкции срещу ислямската република, заяви Льо Мер за Le Figaro.
Париж бе посочил ключови сфери, в които очакваше или освобождаване от санкциите, или удължени гратисни периоди за френските компании, включително в енергийния, банковия, фармацевтичния и автомобилния сектор, припомня Ройтерс.
Френските представители изразиха слаби надежди, че ще успеят да получат тези отстъпки, които са от критична важност, за да може петролният и газов гигант Total да продължи газовия си проект за няколко милиарда долара в Иран. Те са важни и за производителя на автомобили PSA Group, който има съвместно предприятие в страна.
„Току-що получихме отговора на търговския министър Стивън Манучин: той е отрицателен“, заяви Льо Мер за Le Figaro в интервю, публикувано в петък.
Министърът каза, че Европа трябва да реагира бързи и да защити икономическия си суверенитет.
„Европа трябва да си изгради инструментите, с които да се защитава срещу извънтериториалните санкции“, добави той.
Вашингтон обяви през май, че налага нови икономически санкции срещу Техеран, след като се оттегли от многостранното ядрено споразумение от 2015 г.
Санкциите на Тръмп целят да притиснат Иран да договори нови споразумение за спиране на ядрените си програми, които може да включват регионални дейности на Техеран и развитието на балистични ракети. Вашингтон иска най-вече да ограничи износа на петрол, който е ключов за икономическото съживяване на Иран.
По-рано този месец иранският президент Хасан Рухани заплаши да прекъсне петролните доставки от съседните страни, ако Вашингтон се опитва да принуди някои държави да спрат закупуването на ирански петрол.