fallback

Вероятността от нови санкции остава ключов риск за икономиката на Русия

Западните санкции се очаква да окажат натиск върху руската икономика, която е зависима от петрола, за по-дълго време, посочват от рейтинговата агенция АКРА

18:13 | 10.07.18 г. 1
Автор - снимка
Създател

Вероятността Западът да наложи още санкции срещу Русия е ключов риск за икономиката на страната, след като досега въведените ограничения са засегнали 400 компании и банки, чийто принос в брутния вътрешен продукт е 20-21 на сто. Това показва обявен във вторник анализ на руската рейтингова агенция АКРА, цитиран от БТА.

Западните санкции се очаква да окажат натиск върху руската икономика, която е зависима от петрола, за по-дълго време, свивайки доходите на руските домакинства, отбелязва АКРА, която се ползва с подкрепата на Кремъл.

Първите западни икономически и финансови санкции бяха наложени на Русия през 2014 година заради анексирането на Крим и ролята й в украинския конфликт, припомня агенцията.

Русия отговори с контрасанкции, забранявайки вноса на редица хранителни стоки от страните, включили се в режима на ограничения. По-късно санкциите срещу Москва бяха разширени, оказвайки още по-силен натиск върху руската икономика и рублата.

„Рискът от засилване на антируските санкции си остава една от основните опасности за руската икономика тази година“, отбелязват експертите на АКРА.

Засега руските валутни резерви, които бяха около 456 милиарда долара в края на юни, „покриват напълно външния дълг“, посочва още рейтинговата агенция.

„Санкциите не биха могли да бъдат определени като най-силния фактор, който ограничава растежа на икономиката в Русия в средносрочна перспектива (...) Въздействието на санкциите върху растежа може да се окаже по-силно изразено в дългосрочна перспектива и за руските компании и за икономиката като цяло“, посочва АКРА. 

В същото време по-рано днес от руското министерство на финансите представиха най-амбициозната си досега програма за набиране на средства, в рамките на която се очаква да бъдат събрани 5 трлн. рубли (80 млрд. долара) в рамките на следващите три години въпреки предупрежденията за глобалното натрупване на дълг и предпазливостта на чуждестранните инвеститори заради търговското напрежение.

В рамките на проектоплана за периода 2019-2021 г. правителството ще вземе на заем 1,48 трлн. рубли през следващата година от малко над 1 трлн. през тази. След това през 2020 г. сумата ще нарасне с една четвърт, съобщава Bloomberg.

В същото време Русия ще се опита да запази непокътнат фонда си за държавни инвестиции и да разчита основно на вътрешни заеми, за да финансира плановете си за инфраструктурни разходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:53 | 09.09.22 г.
fallback