Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за икономическия растеж на Германия за 2018 г. до 2,2%, посочвайки, че нарастващият протекционизъм и заплахата от „твърд“ Brexit излагат най-голямата европейска икономика на значителен риск в краткосрочен план.
Според предишната прогноза на базираната във Вашингтон финансова институция от април очакванията за ръста на БВП бяха за 2,5%, съобщава Ройтерс.
По отношение на очакванията за 2019 г. обаче се наблюдава минимално повишение до 2,1% от 2%.
В свой доклад от МВФ посочват, че краткосрочните рискове, като значителното увеличение в световния протекционизъм, „твърдия“ Brexit или преоценка на суверенния риск в еврозоната, водещи до нов финансов стрес, са значителни и могат да се отразят на германския износ и инвестиции.
МВФ също така приветства плановете на коалиционното правителство на германския канцлер Ангела Меркел за увеличаване на обществените инвестиции и подкрепа на дългосрочния растеж, но допълни, че Берлин може повече.
На фона на драстично застаряващото население в Германия от МВФ препоръчват допълнително инвестиране в инфраструктура и образование, както и създаването на повече стимули за частни инвестиции.
„Подобни мерки ще стимулират растежа на производителността, ще повишат дългосрочното производство и ще намалят големия излишък по текущата сметка на Германия“, посочват още от финансовата институция.
Излишъкът се понижи до 0,8% от икономическото производство през миналата година от 8,5% през 2016 г., но се очаква да нарасне отново до 8,3% тази година, отбелязват още от МВФ.
Междувременно по-рано днес стана ясно, че германските производствени поръчки отбелязват по-голям от очакваното скок през май, слагайки край на четири поредни месеца на спадове.
Според данните на германския Федерална статистическа служба поръчките са нараснали 2,6% на месечна база след понижение от 1,6% предходния месец. Това е и над прогнозите на икономисти, допитани от Ройтерс, за ръст от 1,1%.