Евродепутатите гласуваха за въвеждането на избирателен праг, който ще забрани на партиите, получили малък процент от гласовете, да имат свои представители в Европейския парламент - мярка, която вероятно ще влезе в сила през 2024 г., предаде ДПА, цитирана от БТА.
ЕП реши да подкрепи тази мярка, след като страните членки миналия месец се споразумяха за въвеждането на избирателен праг, водени от нарастващи опасения, че евроскептични и популистки партии биха могли да постигнат огромен успех на европейските избори, отбелязва ДПА. ЕП прие мярката, която беше част от пакет с реформи, с 397 гласа "за", 207 "против" и 62 въздържали се.
Според споразумението всяка страна членка ще установи минимален праг, вариращ от 2 до 5 на сто от гласовете, които една партия трябва да спечели, за да влезе в парламента. Това ще важи само за избирателни райони с над 35 депутатски места, което засяга само Германия и Испания. Възможно е в бъдеще да бъдат обхванати и други страни.
Следващите избори за евродепутати са от 23 до 26 май догодина. Реформите обаче вероятно ще влязат в сила едва на следващите избори през 2024 г., защото според Съвета на Европа никакви изборни промени не бива да се въвеждат през 12-те месеца преди избори.
Междувременно европейските депутати поискаха днес да бъдат забранени на територията на целия Европейски съюз браковете с непълнолетни лица и браковете, сключвани насила, съобщи Франс прес.
С 556 гласа "за" и 63 "против" ЕП прие на пленарна сесия в Страсбург резолюция, настояваща всички държави членки да уеднаквят правилата си по този въпрос.
В резолюцията, която не е юридически обвързваща, ЕП "призовава законодателите както в държавите членки на Европейския съюз, така и в трети страни, да определят навсякъде 18 години като минимална възраст за брак", пише БТА. Там се настоява правилата да важат и за "всички граждани на трети страни, пребиваващи на територията на ЕС, включително за имигранти, сключили брак преди 18-годишна възраст" в родните си страни.
Макар и да не е такъв случаят в Дания, Германия, Холандия и Швеция, някои държави членки в момента позволяват сключването на брак при навършване на 16-годишна възраст със съгласието на родителите.