fallback

Германските частни банки: хрониката на едно падение

Хронично ниски лихвени проценти, фрагментиран пазар, по-строги регулации - всичко това свива приходите на Deutsche Bank и другите на пазара

17:02 | 02.07.18 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През миналата седмица акциите на Deutsche Bank се обезцениха до ново рекордно дъно. От началото на годината най-голямата германска банка загуби повече от 40% от пазарната си стойност, а и за Commerzbank финансовият пазар в последно време не изглежда благосклонен.

Има няколко причини за негативния тренд: и двете банки са поставени така да се каже „под стража“, тъй като инвеститорите в момента обръщат гръб на почти всички големи европейски банки. Има сериозни причини за загубите в сектора: инвеститорите се опасяват от чувствително икономическо забавяне в резултат на ескалация на световните търговски конфликти и се страхуват от възобновяване на еврокризата, пише в свой анализ германският икономически всекидневник Handelsblatt.

Пониженията при Deutsche Bank и Commerzbank обаче са много по-сериозни от спада на европейския банков сектор. И за това си има причини. В случая с Deutsche Bank много инвеститори се съмняват, че реорганизационният курс на новия главен изпълнителен директор Кристиан Зевинг ще донесе бързи резултати.

Вложителите се притесняват, че приходите ще нарастват по-бавно, отколкото ще се свиват разходите. При Commerzbank след ралито от миналата година сега стана ясно, че би било много трудно изпълнителният директор Мартин Цилке да постигне целите си за приходите.

В допълнение към тези вътрешнофирмени проблеми двете големи банки се борят и с трудната структура на германския пазар. 

Commerzbank и Deutsche Bank трябва да се конкурират на своя вътрешен пазар със стотиците малки регионални кооперативни и спестовни банки. Докато около 1700 търговски банки все още се борят за пазарен дял в Германия, конкуренцията в други големи европейски държави е много по-спокойна. Ожесточената конкуренция и фрагментираният пазар във федералната република свиват маржовете.

Последствията от това могат да се видят например при бизнеса за частни клиенти. Холгер Заксе, партньор и банков експерт в Boston Consulting Group, причислява германския пазар към "най-трудните в света" – не на последно място, защото заради силната конкуренция банките могат само частично да компенсират тежестта от негативните лихвени проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ) с по-високи такси за клиентите си.

В световен мащаб BCG очаква бизнесът с частни клиенти да се разшири с повече от пет процента до 2021 г. За германския пазар експертите прогнозират слаб ръст от едва 1%.

Хронично ниски лихвени проценти, фрагментиран пазар, по-строги регулации - всичко това свива приходите на германските големи банки. Но те също така се борят и с твърде високите си разходи. Така нареченото съотношение на разходи към приходи (Cost Income Ratio) е един от най-важните параметри за ефективността на финансовите институции.

През миналата година Deutsche Bank трябваше да похарчи над 90 цента, за да вкара в касите едно евро. При Commerzbank отношението на разходите към приходите е над 85% - също много неблагоприятно. За сравнение, най-ефективните европейски големи банки, като ING и Santander, достигат стойности доста под 60%.

Последствията от тези слабости могат да се видят при възвръщаемостта на собствения капитал (ROE). Deutsche Bank има три последователни годишни загуби, а при Commerzbank възвръщаемостта на собствения капитал падна от 1% през 2016 г. до 0,5% през 2017 г. За сметка на това капиталовите разходи на двете банки са някъде между осем и десет процента.

С постепенното нормализиране на лихвените проценти Commerzbank и Deutsche Bank възнамеряват да отчетат напредък в тази област до 2020 г. Анализаторите обаче се съмняват в това дали амбициозните планове ще се осъществят. И това е най-важната причина, поради която акциите на двете най-големи германски частни банки в момента се представят по-лошо на финансовия пазар, отколкото тези на европейската конкуренция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:02 | 10.09.22 г.
fallback