По проблемите за миграцията лидерите на Европейския съюз се разбраха да не търсят единството и общо решение, пише в коментар европейското издание Politico по повод срещата на 16-те лидери на държави от общността, провела се на 24 юни в Брюксел.
Темата ще бъде основна за Европейския съвет, който ще се проведе по-късно тази седмица. Това ще бъде и последното голямо събитие в рамките на българското председателство на ЕС.
Решението не е непременно провал, но то не дава и коз в ръцете на германския канцлер Ангела Меркел, чиято управленска коалиция е поставена под заплаха, пише още изданието. На излизане от срещата тя поясни, че където е възможно, ще се търси общо европейско решение. "Където не е възможно, ще търсим общи рамки с тези, които желаят да действат", коментира Меркел.
Повечето лидери отказаха коментар след разговорите. Новият испански премиер Педро Санчес, който за първи път участва в подобна среща, лаконично обясни, че всички са съгласни, че е нужна "европейска визия" по проблема. Гръцкият премиер Алексис Ципрас, чиято държава е една от най-засегнатите от проблема, пък директно каза: "Днес не взехме никакво решение".
След почти четири часа дискусии Ангела Меркел не успя да заяви, че има решение на проблема с т.нар. "вторична" миграция.
Преди дни френският президент Еманюел Макрон заяви подкрепата си за германския канцлер, коментирайки, че Франция е готова да приеме всички мигранти, незаконно преминали в Германия, чиято първа регистрация в ЕС е била направена на територията на страната. Но останалите държави не изглеждат готови на същото.
След разговорите Меркел можа единствено да заяви, че всички са съгласни, че незаконната миграция трябва да бъде спряна, а външните граници - по-сигурни. "Не може някои държави да се интересуват само от първичната миграция, а други - от вторичната", смята още тя.
По време на срещата всъщност се видяха различните настроения в ЕС. Гърция подкрепи явно Италия - и двете държави са "фронтови" и Алексис Ципрас заяви ясно, че не вижда вторичната миграция да е проблем за Гърция. Италианският му колега Джузепе Конти пък дойде със заявката за "съвършено нови предложения", но те не станаха публични.
За новите предложения потвърди испанският премиер Педро Санчес, но също не даде гласност на плановете и посочи, че тепърва ще бъдат анализирани.
На тази среща липсваше Вишеградската четворка - Чехия, Полша, Унгария и Словакия. Те не приемат идеята за релокация, припомня още Politico. Коментарите в Брюксел са, че те са отказали присъствието на срещата в неделя, защото на нея ще се търси решение на вътрешни проблеми за Ангела Меркел.
"Този път Меркел не е в позиция да предложи европейско решение, защото тя първо трябва да реши проблемите си у дома", коментираха анализатори пред изданието. "Другите европейски лидери го почувстваха", заявяват още те.
Пред своите колеги германският канцлер е настоявала за сключване на споразумения със страни извън ЕС, посочвайки договорките с Турция като успешни за решаването на проблемите, както и за по-стриктен контрол на външните и вътрешните граници на общността.
Срещата обобщи австрийският канцлер Кристиан Курц, чиято държава от 1 юли поема ротационното председателство на общността. "Проблемът още няма решение", заяви той пред журналисти.