fallback

Ускорява ли се банковата консолидация в Европа?

Четири големи банкови сделки предстоят, съобщи Мартин Паев, изпълнителен директор на СОРТИС Инвест

21:07 | 21.06.18 г.

Четири потенциални големи сделки в Европа бяха обявени като възможни в последно време – евентуално сливане на Unicredit със Societe Generale, което все още е на ниво много ранни разговори, както и потенциално сливане на Deutsche Bank с Commerzbank. Преди няколко дни беше обявено и, че CYBG ще купи Virgin Money за 1,7 млрд. Има слухове, че Barclаys има намерение да се обедини със Standard Charttered.

Така Мартин Паев, изпълнителен директор на СОРТИС Инвест, припомни възможностите за бъдеща консолидация на европейския банков сектор в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„Част от тези сделки, поради това, че самите банки имат проблеми в портфейлите, вероятно ще се забавят доста дълго, ако се случат въобще“, прогнозира той.

Според него има пет държави, които са с висока концентрация на банки в ЕС – Естония, Гърция, Литва, Холандия и Кипър.

„Там, най-големите банки имат много голям пазарен дял, като почти няма малки банки. България и около половината от държавите в Европа са в категорията на ниска концентрация“, посочи експертът.

Показвайки графика с индекса Херфиндал-Хиршман за Европа и такава с пазарен дял на петте водещи финансови институции по държави, Паев обясни, че в България те имат почти 60% пазарен дял, докато в най-концентрираните пазари стигат почти до 100%. Това, което се вижда от двете графики е, че в почти всички държави концентрацията в банковата индустрия се увеличава.

Изпълнителният директор на СОРТИС Инвест е на мнение, че през последните десет години продължава консолидацията в банковия сектор, като в него има много икономии от мащаба.

„Логичен е процесът да намалява броят на банките в ЕС, като със същото темпо намалява и броят на клоновете.

Паев допълни още, че посоката за създаване на паневропейски банки е вярна.

“ЕС представлява един единен пазар, който все още не работи като такъв. И банковата система е един от секторите, в които това все още не се случва. С приемането на единния регулатор в еврозоната, към което и България проявява инциатива да се присъедини, това малко по малко ще се случи“, прогнозира експертът.

„Тенденцията за локални сделки и крос бордър сделки са автономни", каза Мартин Паев и не се нае да прогнозира, че едното ще се влее в другото. 

Какви ще са ползите от банковата консолидация?

Повече по темата вижте във видео материала

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:39 | 07.09.22 г.
fallback