Германия е одобрила износ на оръжия на стойност 6,24 млрд. евро (7,23 млрд. долара) миналата година, което е спад с 9% спрямо 2016 г., показва правителствен доклад, одобрен от кабинета в сряда.
Но значителни поръчки, включително боен кораб за Алжир и подводница за Египет са подкрепили продажбите за страни извън НАТО и ЕС със 100 млн. евро до 3,795 млрд. евро.
Германия е една от петте най-големи страни износителки на оръжия по данни на института SIPRI, но продажбите на оръжие са чувствителен въпрос в страната заради историята й по време на Втората световна война.
Коалиционното правителство на канцлера Ангела Меркел се съгласи през февруари да ограничи още повече продажбите на оръжие и да работи за хармонизирането на контрола върху износа в ЕС.
Германският филиал на „Амнести Интернешънъл“ остро критикува Германия заради това, че продължава да одобрява продажбата на оръжия на страни с „катастрофални резултати в областта на човешките права“ или замесени във въоръжени конфликти като Саудитска Арабия.
„Например, неразбираемо е защо доставките на хиляди автомати за Индия са били многократно одобрявани, въпреки че силите за сигурност там са известни с прекомерната си употреба на сила“, отбелязва Матиан Джон, експерт по оръжейните продажби в „Амнести Интернешънъл“.
Организацията пирзова германското правителство да реформира процеса си по одобряване на оръжейните продажби и да стандартизира политиките си за износ, за да включи в тях и критерии, свързани с човешките права. Одобреният износ на леки оръжия от Германия се задържа на ниво от около 47,8 млн. евро, като Франция е основен купувач.
Германия стана и първата страна в ЕС, която осъществи контрол след доставките при износа си на оръжие през 2017 г., казва се в доклада.